MS virüslerle oluyorsa nasıl oluyor?

sabah da benzer soruyu soran bendim belki merak eden olmuştur.

ms in virüslerden kaynaklandığını söyleyen uzmanlar var. nedeni de kesin olarak bilinmiyor sanırım ms in.

şimdi virüslerden kaynaklandığını düşünenler bunun direkt olarak virüs saldırısından kaynaklandığını mı düşünüyor?

yoksa virüse cevap veren savunma mekanizmasının virüsü yok edicem diye kendine zarar vermesinden kaynaklandığını mı düşünüyor?

Viruse cevap veren savunma mekanizmasindan kaynaklanabilir ama bilinmiyor tabii dedi doktor arkadasim.

  • ghaash  (16.01.16 19:49:46)
ya hocam mümkünse arkadaşınıza şunu da sorsanız?

ms kesinlikle bulaşıcı değildir. bulaşıcı olsaydı mesela karı-kocalarda da olurdu deniyor.

ama virüslerin etkili olduğu da baya doktor tarafından söyleniyor.

e bu paradoks değil mi? bulaşana nasıl bulaşmış hem zamanında?
  • ya ben lan neyse  (16.01.16 19:58:48 ~ 20:03:28)
dostum ms bulaşmaz multiple sklerozdan bahsediyoruz değilmi başka ms değil hayır bulaşmaz. bazı viral enfeksiyonların komplikasyyonu olarak görülebilir yani o viral enfeksiyonu geçirdin sende ms olacak diye birşey yok ya da ms oldun o enfeksiyonu geçirdiğin için oldun diye bir şey de yok. varsa da ben duymadım.

  • irsh92  (16.01.16 20:41:59)
hocam işte o virüsün teoride de olsa hastalık yapma mekanizmasını merak ediyorum.

direkt olarak tahribatı virüs mü yapıyor?

yoksa vücut virüse tepki verirken kendine de mi zarar veriyor? (otoimmün deniyor zira)

bunun cevabını alırsam bulaşıcılığın da alıcam.
  • ya ben lan neyse  (16.01.16 20:47:07 ~ 20:47:17)
ms bulaşmaz, net. %100 olsun diye nete baktım, bulaşıcı hastalık değildir yazıyor.
ms'in sebebi tam bilinmiyor genetik viral enfeksiyonlar gibi çeşitli etkenler suçlanmış ama kesin bişey yok.
viral enfeksiyon geçirirsin, vücut düşman hücreyi üzerinde taşıdığı bir molekülünden önce tanır sonra o molekülü taşıyan o virüse savaş açar. bazen bazı insanlarda bağışıklık sistemi virüs zannedip(kendi öz be öz hücresini o moleküle benzetip) kendi sinir hücresinin myelin kılıfına saldırmaya başlıyor oluyor sana ms. viras enfeksiyon şart değil, her viral enfeksiyon geçiren de ms olmaz zaten viral endeksiyon geçirmeyen mi var allasen
  • irsh92  (16.01.16 22:22:13 ~ 22:24:03)
Benim birader 12 senelik MS hastasi. Bulasici degil. Ayni zamanda viruslerden kaynaklaniyor diye kesin birsey yok. Sadece bir ailede bir MS hastasi varsa diger aile fertlerinde gorulmedigi.

  • division by zero  (17.01.16 00:27:38 ~ 00:30:16)