3x3 boyutlu varyans kovaryans matrisi tersi

Merhabalar,
çok değişkenli istatistik dersinin finali için bu allahın cezası şeyi bulmaya çalışıyorum. elimde x random vektörü, onun ortalama vektörü ve varyans kovaryans matrisi var. olasılık yoğunluk fonksiyonunun quadratik formunu (açık halini) yazmam gerekiyor. yalnız elimdekiler sayı değil, ispat gibi olacağı için ortalama vektörü ve varyans kovaryans matrisi sigma ve mü şeklinde verilmiş. değişkenler 3 tane olduğu için varyans kovaryans matrisinin tersini alamıyorum. determinantını bile doğru bir sonuç bulamadım. internette ya da kitaplarda da hep 2x2 lik vermişler. akıl veya link gibi bir şey verebilecek kimse varsa çok minnettar olacağım. şu son cümleye kadar da hiç bir şey anlamadan okumuş olan varsa da selamlar olsun. eheh

not: yardımcı olması adına sorunun fotoğrafını da koydum. dediğim gibi, ihtiyacım olan tek şey tersi. onu bulduktan sonra geriye bir şey kalmıyor zaten.
çok teşekkürler

ardoris.wordpress.com

en alt satırda 3 e 3 lük matrisin tersini açıkça vermiş
  • meteonur  (14.01.16 11:57:32)
çok teşekkürler ama ben ters matris almasını biliyorum. sorduğum şey varyans kovaryans matrisinin tersini almakla ilgili

  • melina  (14.01.16 12:00:36)
bir fark yok ki, sizin verdiğiniz matris de 3 e 3 lük. size verdiğim linkten tersini alıp vektörlerle çarpacaksınız

  • meteonur  (14.01.16 14:06:41)