Sarılık Aşımı Devam Ettirmek İstiyorum

Ben ortaokuldayen Hepatit B aşısı moda olmuştu, bizimkiler bana 2 doz yaptırmışlardı. 3. dozu olmamıştım (4. dozu var mıydı bilmiyorum)
Bir iki ay önce sağlık kurul raporu almam gerekti, o zaman enfeksiyondaki doktor hepatit durumunu sorguladı, olan biteni söyleyince onun testini de yapalım, aşı tutmuşsa sorun yok ama tutmamışsa aşını tamamla dedi.
Test çıktı, hbsag 0,4536 imiş. Aşı tutmamış, yani devam etmem lazım. İleride yurtdışına çıkacağım inşallah ve çocuklarla falan çalışmam gerekebilir, o zaman kan testi istiyorlar. Şimdiye kadarki kan testlerinde beni hep sarılık geçirmiş zannediyorlardı, bunun problem oluşturmasından çekiniyorum.Aşıyı tamamlarsam sorun ortadan kalkar mı? Ve ben bu aşıyı nerede, nasıl tamamlayabilirim?

hbsag -, anti hbs + olsaydın hepatit b geçirmiş ya da aşılı olacaktın
hbsag-, anti hbs - ise hepatit b geçirmeyip aşı yaptırmamış demek. sana aşısız dediklerine göre ve hbsag değerin 0 altı olduğuna göre hepatit b geçirmemişsin (5'in üstü + kabul ediliyor)
sen muhtemelen eskiden hepatit b değil a yüzünden sarılık geçirdin ya da bilürübinin artmıştı o yüzden sarılık olmuştun. hepatit a da insanların %90'ının geçirdiği bir enfeksiyon zaten.
  • irsh92  (13.01.16 21:22:22 ~ 21:25:56)
bazı insanlarda aşıya cevap oluşmayabiliyor. bir sağlık ocağında ya da hastanede aşı olabilirsin.

  • irsh92  (13.01.16 21:24:06 ~ 21:24:28)