excel hakkında yardım

excel mühendisleri.

şimdi elimde bir liste var. ekte iletiyorum. elimde 7 tane kıstas var. bu kıstasların her birinin puanı farklı, toplamları 100 yapıyor. bir kolona örneğin 70 yazdığımda bu puanları üst kolondaki puanlara göre dağıtsın random bir şekilde ama kolondaki max. puanı geçmesin. bu kolonlardaki değerlerin toplamı verdiğim puana eşit olsun.

ekte ilettim görüntüyü. % ye göre yaptım ama virgüllü rakamlar oluyor. tam sayı ve random olsun istiyorum.

mesajla iletişime geçerseniz yaptığım dosyayı da atarım.

random kısmını bilmiyorum ama tam sayı içi aşağıyuvarla, yukarıyuvarla gibi komutları vardı diye hatırlıyorum.

  • b1019  (13.01.16 20:42:05)
docplayer.biz.tr sayi yazan yerde ,0 ok isareti olan yerlerden virgulden sonraki basamagi azaltabilirsiniz. =round formuluyle yuvarlama da yapabilirsiniz, diger anlatmak istediginizi anlayamadim.

  • yuzır  (13.01.16 20:45:59)
RAND formülüyle 0-1 arası bir sayı yaratabilirsin. Ama dosyanın her değişikliğinde bu random değer değişir.

  • cakabo  (13.01.16 20:47:08)
Konu 1 | Konu 2 | Konu 3 | Konu 4 | Konu 5 | Konu 6 | Konu 7 |
10 puan|20 puan|25 puan|10 puan |15 puan|15 puan | 5 puan | Toplam Puan
---------------------------------------------------------------------------------
5 | 14 | 19 | 8 | 9 | 10 | 5 | 70
8 | 17 | 12 | 4 | 11 | 12 | 3 | 70

Yukarıda konulara göre alabileceği max. puanlar mevcut. Benim istediğim toplam puanı gireyim. konulara göre puanı random bir şekilde dağıtsın, yukarıdaki gibi.

İkisinin de 70 puanı var ama konulara göre aldığı puanlar farklı mesela.
  • contavolta  (13.01.16 21:08:27 ~ 21:11:34)
nasil olacak ki o?

random atasin istiyoruz? sonra da 3 farkli kurala uysun istiyoruz, kendisini de iceren bi toplam islemi dahil.

bi kismini random atasin, kalanlari toplama uydurmaya calisip oranlasin desen bu sefer de maksimum puan'a takilir.
  • ocaan  (13.01.16 21:33:57)