dosya uzantıları xxx oldu

Hocamın bilgisayarındaki tüm ofis ve pdf dosyalarının uzantıları xxx olmuş ve dosyalar açılmıyor, uzantının xxx kısmını silince yine açılmıyor, ne yapmalı?

(bkz: CryptoLocker) ya da benzeri olabilir

  • spankenstein  (13.01.16 15:27:49 ~ 15:28:10)
geçmiş olsun.
tüm o dosyalarının üstüne soğuk bir su içiyor.

  • teknikekip  (13.01.16 16:22:43)
geçen yıl 300dolar verip açtıran arkadaşım oldu, sanırım bitcoin olarak ödedi parayı. 48saat vermişlerdi mühlet olarak.

1 dosyayı gönderdi , örnek olarak çözdüler, sonra ödedi parayı kurtardı.

linux,ios,android ve başka platformlarda açmayı denedik, mümkün olmadı maalesef.
  • Absinthe75c  (13.01.16 16:38:23 ~ 16:53:04)
(bkz: ransomware)

bir usb bellege ya da cd'ye linux live kurup bilgisayarda calistirip ilgili dosyalari orda acmayi deneyin. bir ihtimal bu yolla kurtarilabilir.

onun disinda daha once de dendigi gibi bitcoin uzerinden hackeriniza odeme yapip dosyalara geri kavusabilirsiniz. orda not dusmuslerdir dosyalarin oldugu klasore.

gelecek icin ders olmus olacak ne yazik ki bu.

(bkz: antivirus)
(bkz: linux)
(bkz: backup)
  • hopeless  (13.01.16 16:44:37)
kesinlikle (bkz: CryptoLocker) yemiş.. ya parayı ödeyecek ya da o dosyalar yalan olacak..

  • wagner love  (13.01.16 16:46:34 ~ 16:47:19)
illa da para vermek ve dosyaları satın alacağınız programla deşifre etmek gerekmez (zaten para verseniz de garanti değil, dolaylı yollardan para transferi yapılıyor). windowstan iyi anlayan veya ingilizcesi olan biri şansınız varsa gölge kopyalardan dosyaların çalışır hallerini geri yükleyebilir. şurada detaylı anlatımı var, ben daha önce yaptım ve kurtardım yüzlerce dosyayı:
www.wintips.org

  • ensar  (13.01.16 17:22:36)
çok önemli bişey yoksa format tek çözüm.. varsa para ister birileri başkja çare yok

  • pembe baytar  (14.01.16 02:33:02)