yüzüstü uyuma

sorum yine hamilelik geçirmişlere ya da eşi hamilelik geçirmişlere.
kaçıncı aydan itibaren yüzüstü yatmamaya başladınız? göbeğiniz çıkmış mıydı?
benim 14. hafta. biraz göbeğim çıktı ama hala yüzüstü yatıyorum.
zararlı mıdır? yoksa göbek iyice çıktıktan sonra mı yatmamalıyım?

böyle şeyler ekşisözlüğe değil doktora sorulması gereken şeyler bence. yüzüstü yatmanın felç sebebi olduğunu duymuştum mesela. hem insanın memesi acır :)

  • neira  (13.01.16 12:20:43)
doktor randevum 3 hafta sonra da o zaman sorucam bu gidişte sormadım göbeğim yoktu daha :)
dün gece kafama takıldı o yüzden sorayım dedim :)

  • sta  (13.01.16 12:27:42)
ben seni erkek biliyordum ya

  • difdiringi  (13.01.16 12:29:05)
@difdiringi konudan baya uzakmışsın :)
@neira bir de farketmeden uyandığımda bi bakıyorum yüzüstü yatmışım yani istemesem de öyle uyuyorum. doktora sormak pek farketmicek yani :(

  • sta  (13.01.16 12:32:16)
hayırlı olsun sta :)
soruna cevabım yok ama örneğin ben hep yüzüstü yatarım, bu nedenle bu konuda yazılanlar dikkatimi çeker. normal şartlar altında dahi önerilmeyen bir yatış şekli olduğunu biliyorum. örneğin; www.elmaelma.com

ufaktan sağ yanın üzerinde yatmaya alış istersen. zira sol yan da kalbin altta kalması dolayısıyla önerilmiyordu diye hatırlıyorum. tabii en iyisini doktor bilir.
  • manuel mandalina  (13.01.16 12:34:56)
@manuel mandalina hamilelikte sol tarafa yatmak öneriliyor çünkü sağ tarafta bebeği besleyen damar varmış onun üstüne yatmak sağlıklı değilmiş bebek için. işte yatmamaya çalışıyorum da uyanınca bi bakıyorum bazen yüzüstüyüm:/

  • sta  (13.01.16 12:47:42)
Ben gebeligi cok erken öğrendim. Üstüne de kanama ve düşük tehlikesi geçirdiğim için başından beri yuzustu yatmam yasaktı zaten.
Artik 26. Haftadayim. Haşmetli bir karnım var. Istesem de yüzüstü yatamıyorum.
Sağ da onerilmiyor.
Hatta ilerleyen zamanda sırtüstü yatmak da onerilmiyor. (Şimdilik sola yatıp sabah sırtüstü kalkiyorum)
Ama sol sol hep sol. Ben bunu anladım.
  • balik kraker  (13.01.16 13:20:22)
Yüz üstü yatma, yüz üstü yatmamak için yastık kullan. Soluna yat, sırtına takoz koyar gibi yastık koy ki kolayca dönemeyesin. Sol tarafına da şu sarılma yastığı gibi uzun bir yastık al, bacaklarının arasından da geçsin. Kolay gelsin.

  • SiyamkedisiZorro  (13.01.16 15:11:56)
yüz üstü uyunabiliyor mu ki zaten? memitolardan uyunmuyor bence. 3 yavruya da yazık yüz üstü yatma ;_;

  • shotgunwoman  (13.01.16 17:09:24)