Bu ahlaksizlik mi sizce

Sapasaglam olmasina ragmen vizeye girmeyip rapor alip mazeret sinavina giren cok ogrenci gordum. Calisamadim o yuzden mazerete kadar calisirim diyorlar. Aklim almiyor bu mantigi ya. 1 ay onceden aciklanmis sinavin ne zaman olacagi, calisamadiysan gir al dusuk notunu finale calis. (Cenaze, hastalik gibi durumlar haric) siz ne diyosunuz yanlis mi dusunuyorum?

sana ne bro? seni niye ilgilendiriyo ki?

  • t joe  (11.01.16 14:19:22)
Haklilik payin var, zaten mazerette de hocalar daha zor soruyor.

  • rayde  (11.01.16 14:19:49)
ahlaksızlıktır.

  • devilred  (11.01.16 14:20:43)
ahlaksızlık değildir. siz zamanında çalışıyorsunuz, onlar çalışmıyor diye size koyuyor. siz de öyle yapın.

edit: biz hepimiz ahlaksızız zaten. kahrolsun dürüstlük, varolsun ahlaksızlık! yarın banka soymaya gidiyorum. var mı gelen?
  • majigoria  (11.01.16 14:25:00 ~ 14:30:41)
yanlış düşünüyorsun.

  • sta  (11.01.16 14:27:48)
Birinin hakkını yemediği sürece sorun yok bence

  • clones  (11.01.16 14:28:09)
Haksızlıktır, ahlaksızlıktır. "Haksızlık-ahlaksızlık değildir, sen de yap" demek de ahlaksızlıktır.

Böyle böyle ufaktan başlıyor işte.
  • arnatuile  (11.01.16 14:28:17 ~ 14:29:18)
iyi de raporu doktor veriyor. hasta vb. olmamasina ragmen rapor yazan doktorda sikinti var. benzer durumda 3 arkadas mazerete girelim dedik, onlar telefonla tanidik doktorlardan rapor ayarladi. hatta biri 500km mesafeli sehirde doktora gitmis gibi rapor yazdirdi oturdugu yerden. ben aksama kadar ozel hastanelerde rapor istedim durumu aciklayip, vermediler.

  • icim urperiyor  (11.01.16 14:29:26)
birilerinin hakkı yeniyor bunda da. alemin akıllısı olmak ne güzel valla.

  • devilred  (11.01.16 14:30:07 ~ 14:30:39)
o sinavdan da 03 mu ne almistim, eklemek istedim. mutlu sonla bitmedi yani.

  • icim urperiyor  (11.01.16 14:30:16)
Sistemin bug'i idi bu bir zamanlar, hala var mi? Bunu yapan bir arkadas vardi, vize sorularini aliyordu, bazen mazerette ayni sorular cikiyordu falan. Hayvan 2. senesinde tum vize haftasi icin rapor aldi, yedigi naneyi de herkese yaydi. Hem de "hehe siz calisin, ben yatiyorum" modunda. Cat diye dekanlik raporu kabul etmedi, tum derslerden kaldi o sene. Sonra da mazeret sinavlarini sozluye cevirdiler zaten, hala sozlu yapiyorlarmis. O dallama da okulu birakti galiba.

Cevap: ahlaksizlik degil de acikgozluluk diyelim.
  • evrim halkasi  (11.01.16 14:35:52)
nesi ahlaksizlik? kimsenin hakki yenmiyor ki?
cidden nesi ahlaksizlik? en fazla kisinin kendini kandirmasidir, o da mazeret sinavina calisirim diyip ona da calismazsa iste.

eger hoca ayni sorulari soruyorsa da o da hocanin hak yemesidir. bak yine ahlaksizliktir demedim. ahlaksizlik bambaska bir olay, nasil bu kadar cabuk ahlaksizlikla itham ediyorsun ki?
  • baldur2  (11.01.16 14:36:03)
Birilerin hakkı yenmiyor, hak yenecek bir şey göremedim. Yaptığı doğru bir şey mi orası tartışılır tabi.

  • clones  (11.01.16 14:37:00 ~ 14:41:56)
bir sınava çalışmak için herkese tanınan belli bir süre var ve "o süre içinde" çalışmak zorundayız.birileri gece gündüz çalışıp o süre içinde hazırlanmışken diğeri o süreyi keyfine harcayıp ya da fazladan zaman kazanmak için kullanarak mazeret sınavına giriyorsa burada dürüst olmayan,eşitliği bozan bir şeyler var. asıl sınavın soruları mazeret sınavına ışık tutuyorsa,mazeret sınavı daha kolay oluyorsa vs haksızlık ve ahlaksızlıktır.

  • aquarium  (11.01.16 15:02:55 ~ 15:31:01)
Acik konusacagim, su soruya ahlaksizlik degil diyen kisi sayisinin burada bile cogunlukta olmasi ulkenin rezil halinin ve genel ahlaksizliginin ana sebebidir. Belirli siyasilere suc atmaya luzum yok.

Hani arada curuk yumurta olur toplum saglamdir curukler manen kaldirilabilir, ama saglam yumurtalar bu kadar az olunca haliyle hicbir seyden bir cacik olmuyor. Zaten az olanlar da kiriliyor.
Arnatuille +1
  • f_d  (11.01.16 15:25:56)
ne kadar geriliyorsunuz öyle? kendi bulduğunuz, kafanızdan uydurduğunuz ahlak kurallarına ne kadar da bağlısınız, aklım almıyor.

başka zaman "iğitim sistimi çik dindik yiii" diye zırlamayı da biliyorsunuz.

ben "ahlaksızlıktır" diyenlerin cevaplarında ikiyüzlülük görüyorum, başka bir şey değil.

edit: üniversite öğrencisinin herhangi bir işte çalışmadığı da çok ayrı bir kafaymış. hepimize para gökten yağıyor tabii. haklı arkadaş.
  • majigoria  (11.01.16 15:33:12 ~ 15:38:35)
yüksek lisans başvurularında diploma notu etki eder, diploma notuna vize finallerde alınan not etki eder, günde 2 sınava hazırlanıp ikisinden de 50 almaktansa birine hazırlanıp diğerini mazerete bırakarak pekala daha yüksek alınabilir ( alınmaya da bilir ancak kimisi kolay sorar felan ) birilerinin hakkı dolaylı yoldan da olsa yeniyor. he çok ince bir mesele ama ince bakarsan yeniyor yani.

bizim hocalar mazerette kazık soruyorlardı ve bunu da açıkça söylüyorlardı. çünkü gece 4'e kadar batak atıp sabahındaki sınava rapor alarak girmeyen bi sürü adam vardı. hocalar da bunun hakkın istismar edildiğini bildiklerinden kazık soruyorlardı. he kurunun yanında yaş da yanıyor. gerçekten zorunlu nedenlerle gidemeyen adam zor sorulduğu için yine kalıyor. hak yemek demişken keyfine gitmeyen adam zorunlu nedenle gitmeyen adamın da hakkına girmiş oluyor. onun yüzünden kazık sorular geliyor çünkü.
  • sutu seven kamyoncu  (11.01.16 15:34:54)
Bence mazeret sinavina girmek daha kötü ve stresli bir sey. En güzeli herkesle beraber girip cikmak temiz temiz. O yüzden ben olasam takmazdim. Yapan kendine yapiyor zaten.

edit: bizde sorular ayni olmuyordu. make up yerine matkap derdik
  • kucukharfler  (11.01.16 15:47:02 ~ 16:16:15)
Akademisyenler final ve butlerde ayni soruyu soruyor. Ogrenci de soruyu onceden alma firsatini yakaliyor. Sucu her zaman ogrencide degil akademisyende de aramak gereklidir. En masun kisinin bile aklina bunu getiriyorlar.

  • Traveller  (11.01.16 15:57:19)
aquarium + 1
Bütünlemeye bırakan kişi süre avantajı sağlıyor. Ek olarak, DD veya kalma üstü not ne ise, onunla geçen kişinin suçu ne? Belki o bütünlemeye girse daha yüksek bir not ile geçecek. Bütünlemenin fırsat eşitsizliği olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, bütünleme sorularını finale göre çok daha zor soruyorum. Zaten bu seneden itibaren okulda kaldırılacağını söylediler.

Çalışan bir kişinin geçmesi ile çalışmayan bir kişinin geçmesi haksızlıktır. Bunlar 5 sene sonra aynı diplomaya sahip olarak iş hayatına atılacaklar ve tamamen aynı etikete sahip olacaklar. Neden aynı emeği göstermiş gibi aynı muameleyi görsünler?

Geçme/kalma sınava bağlı olmasa keşke, uzun süren dönem projeleri yapabilsek ve çalışmanın sürekliliğini ölçebilsek, hakkaniyetli olduğunu düşündüğüm bir sistem olurdu.
  • aychovsky  (11.01.16 16:13:40 ~ 16:29:24)
@Livefastdieold eksi duyuru ve sozluk gercekten de Turkiye'yi tanimak icin yeterli bir deney ortami. Ahlaksizlar, dinciler, kendini solcu sanan kapitalistler, kedi sevenler - baska hayvan sevmeyenler; isciler, ogrenciler, ev iscisi kadinlar, koleler; sorgulayan kisiler...

  • Traveller  (11.01.16 16:22:11)
Bir dakika bir dakika diyelim sinif 50 kisi, 50 kisi de mazerete kaldi, o zaman hepsi mi ahlaksiz, yoksa hicbiri mi ahlaksiz degil? Bakalim ahlak olcutunuz neymis.

  • baldur2  (11.01.16 17:06:51)
ahlaksızlık değil. sistemin açığını kullanmak. hoş bir şey değil ama üstünde iki kere düşünmeye de değecek bir şey değil.

  • sen git ben geliyorum  (11.01.16 17:08:29)
ahlaksızlık değil. bunu deyince de müthiş ahlaklı kardeşlerimiz "şurada böyle bile ne demişler ahlaksızlar" diyor. "buna bilmem ne diyen bilmem nedir" kafası çok garip lan. herif x yıllık yaşamımdaki geliştirdiğim felsefeyi, ahlak anlayışımı 10 saniye içerisinde y hakkında ne düşündüğüme göre anlayabiliyor asdsksjklm. evrensel bir ahlak normu olduğunu düşünen bu ahlaçıklar yüzünden başımıza bunlar geliyor zaten. "bana göre ahlaksızlıktır" de geç kardeş. başkasına sataşınca egon mu tatmin oluyor ne oluyor onu anlamıyorum.

ahlaksızlık değil ama çok da doğru değil. aymazlık bence. sistemdeki buglardan yararlanmış. ha, doktor eğer bile bile rapor veriyorsa asıl ahlaksız doktor oluyor. bence.
  • bu nick tam yirmi alti karakter  (11.01.16 17:20:02 ~ 17:30:40)
15 gün çalışıp kolay sorularla sınava girmekle ekstra 1 hafta daha hazırlanarak çok daha zor sorularla sınava girmenin ne farkı var? hayatımda da hiç görmedim aynı sorular sorulduğunu ya da daha basitlerinin sorulduğunu ki eğer öyleyse bir eşitsizlik elbette söz konusu; ama o aşamada da ne diyoruz? soruları bu şark kurnazlarına verenler ya vermesinler ya da ağlamasınlar.

  • yorke  (11.01.16 17:20:09)
Oha neler donmus.

Ahlaksizlik olmasi icin 'hak yemek' mi gerekli? Hak yenmiyorsa ahlaksizlik degil he tamam. Hadi ahlaksizligin bir olcutu olarak 'hak yemek'i aldiniz, bu olayla inanilmaz hak yeniyor. @sutu seven kamyoncu yazmis, yuksek lisans olayi. Diyelim bu hafta sali ve persembe sinav var. 'Pek ahlakli' kisi sali gunu rapor alip girmiyor, persembe gunku sinava cok calisiyor. Sonra mazeret doneminde sali gunku sinava yine genis vakitte calisip giriyor ve ortalamasini rapor almayana gore daha fazla yukseltme sansi yakaliyor. Cunku calisacak daha fazla vakti oluyor. Sonra bu 'pek ahlakli' arkadasla, yalan soyleyip rapor almayan KERİZ(!) ayni yuksek lisans programina basvuruyor ve ta ta ta taaam, 'pek ahlakli' arkadas ortalamasinin yuksekligi sayesinde giriyor. AMA KİMSENİN HAKKİ YENMİYOR????
  • signore  (11.01.16 17:22:48 ~ 18:43:54)
Burda ahlaksızlık tanımını yapmıyoruz bu olayla özgü bahsedilen ahlaksızlıktan bahsediliyor o tartışılıyor. Kimse kimseyi KERİZ yerine koymuyor. Olayı aşırı derece abartmış birinin yorumu bu bence. Haksızlık yoksa bence değil demem tamamen bu olaya özgü bir şeydi. Bunu direk ahlak kavramına göre yorumlamak oldukça saçma olur. Elbette bir şey de haksızlık olmaması o durumu ahlaklı hale getirmez.

  • clones  (11.01.16 17:35:41 ~ 17:39:47)
Bunda bir sorun gormeyen gencler otursun ne dedigini dusunsun diye yukarida sert girdim konuya ancak nedense bir iki cevapta benim egom ya da ahlakciligim mevzubahis olmus. Abarttigimi dusunen de var.

Konuyu toparlamak gerekirse, mazaret sinavi mazareti olanlar icindir. Insanlik halidir, kullanilir. Insanin sagligina, cevresine yarin ne gelecegi belli olmaz. Diger yandan belli ki bu olanak bu gibi durumlarda tabiri caizse bir de universiteden samar yemeyin diye orada. Bunu bir hak olarak gormek, sistemin acigidir diyip yerli yersiz her sikistiginda somurmek acikca yanlis oldugu gibi hem arkadaslarina haksizliktir, hem de bu sinavlarin (orn 50 kisi girdiginde) kaldirilmasina yol acabilecegi icin topluma zararlidir da. (Zaten ahlak da evrensel degil toplumsaldir.)

Ufacik bir toplumsal sozlesmeye isine gelmeyen sacma bir sebepten uymayan, ustelik bunu yaptiginin bilincinde olmayarak ahlaksizligini bilmeyen ve kutsayan insanlar maalesef ulkemizin genelini olusturuyor. Elde edecegi afedersiniz kicikirik bir not icin bunun haksizlik dahi oldugunu dusunemeyecek kadar kendini merkeze koyan biri, toplu tasimada sira beklememeyi, iki dakika ters yone girmeyi, devlet malini yemeyi de kolaylikla kendine hak gorebilir. Bunu yapanlar cogunlukta oldugunda ise ulkeniz ortadogu ulkesi oluyor. Burada bunu okuya sizler ise bundan daha iyilerini yapabilecek insanlarsiniz.
  • f_d  (11.01.16 18:37:18 ~ 18:39:11)