para biriktirmek icin sebep?

is kurucam hayaliyle para biriktiriyordum. ama anca 3 yilda 30 bin falan biriktirmis olucam. bir cok kisi o parayla is kurulmaz denince hevesim kirildi.

araba sevmiyorum. kendimi zorlayarak ev'e de girmek istemiyorum. boyle 30-50 bin gibi para biriktirsem ne icin biriktireyim?

onu 3 yıl sonra düşün bence. para sadece ev araba iş için değil. güvence nihayetinde.

sağlığının ne durumda olacağını, ne tür bir kriz yaşayacağını bilemezsin. fazlaysa, biriktir. 3 yıl diye de düşünme. belki 1.5 sene sonra 15 bin senin işini görecek.
  • nezaretten taharet  (09.01.16 21:54:14)
ben maaşlı çalışan değilim bir süredir, şartlarımız farklı ama o civar parayı ben (bulunduğum yerin şartları gereği) tarlaya yatırırdım. 3 sene tarım ve hayvancılık piyasasını takip ededursam zaten yatırımım en fazla 5 seneye kendini amorti eder diye düşünüyorum. şu an üzüm, ceviz vb ürünleri takip ediyorum hatta.

3 sene sonundaki 30bin bugün elinde olan 30 değil tabii.
bu süre zarfında paranın değer kaybetmemesi için dövize falan yatırılması şart.
  • kargn  (09.01.16 22:16:41)
para, gereksiz harcama yapmayinca kendi kendine birikir ki zaten. kuru ekmek yemekten bahsetmiyorsunuz degil mi? sadece kimseye guvenip de is kurmayin, kimseye vermeyin, kimseye paraniz oldugunu soylemeyin.

  • bir varmis bir yokmus  (09.01.16 22:47:25)