peru cumhurbaskani

bu perunun cumhurbaskani neden baskanlik sisteminde israr ediyor? yani su an gelebilecegi en yuksek yerde degil mi? bir cikar kavgasi mi bu, ya da baskanlik sistemi cok iyi de bize mi duzgun anlatilmadi? yorumlari alayim. perudan bahsediyorum baska ulke akliniza gelmesin :/

Diyelim ki Peru'da elde edebileceğin tüm zenginlik, halkın sevgisi... elde ettin. Ama nasıl ölümsüzleşeceksin? Peru'da devlet kuran herkes tarih kitaplarına adını yazdırır, neden o da olmasın.

Üstelik bir kişinin elde edebileceklerinin sınırı yok. Hitler'i düşün, Almanya'nın lideri geç Peru'yu. Bir düşüncesi var, kendi gibi olmayanı yok etmek!
  • Traveller  (07.01.16 19:56:39)
(bkz: perudan adam cikmaz) onun icin olabilir

  • lauma  (07.01.16 20:00:25)
Peru'da başkanlık sistemi var :/

Başkanlık sistemi bütün yürütme gücünün tek elde toplanması anlamına geliyor. Eğer parti içi disiplinin esas kabul edildiği bir ülkede toplanırsa yasama+yürütme tek elde toplanır. Eğer yargı mensuplarının hakları, seçimi ve gelecekleri de halihazırda yürütme organı tarafından kontrol ediliyorsa yasama+yürütme+yargı tek elde toplanır.

Bakanların meclise karşı sorumluluğu, koalisyon ihtimali vb. gibi kurumlar; partilerin sect halini aldığı ülkelerde demokrasi adına önemli dayanaklardır. Hatta bir ülkedeki tekele karşı son dayanak noktalarındandır. Fazla açmadım konuyu; stk'ları, medyası, bağımsız üst kurulları, yasama-yürütme arasında görev paylaşımı vb. bir sürü teknik noktası var.

Felsefi olarak ayrım; cumhuriyet vs. devlet tartışmalarında yatıyor. Türkiye bir cumhuriyetten ziyade bir devlet. Yani legal olarak başkanlı sistemi gözükmese de, türkiye tarihinin önemli bir kısmında sadece 'başkanlar' vardı. Başkanlığı 'hak ediyor' ama hiç işine yaramaz.
  • protector  (07.01.16 20:02:10 ~ 20:05:02)