dini bir soru ölüm sonrası

şimdi aslında beden acı çekmiyor da ruh acıdığı için bedenin acıdğını sanıyormuşuz ya-yani son zamanlarda böyle duydum ben çok da hakim değilim-
kabir azabını direkt ruh çekiyor ya o hesap herhalde.

soruma gelince,
bedenin çektiğini ruh da çekiyor ya, otopsilerde yapılan her işlemi ruh duyuyor mu? narkozsuz çatır çatır kesiyor bedeni organları alıp çıkarıyor falan onları ruh hisseder mi?

merak.

kabir azabı uydurmasyon ya. klasik korkutma amaçlı söylenen şey. kimse yargılanmadan ceza çekemez.

  • cekilmis gayfe  (07.01.16 17:57:21)
öyle bişi yok inanmayın bu hurafelere

  • sta  (07.01.16 17:58:23)
Yanliş hatirlamiyorsam bunu söyle okumuştum.
Kabir azabinda, ruh ve beden ikisi azap çekiyor. farki ise kabirde bu azap ölü tarafından hissedilirken fark olarak hareket etmesi söz konusu değil.
yine canlıya zarar,acı veren şey ölüye de zarar, acı veriyor.
islam'a göre böyledir.
  • 1adam  (07.01.16 18:04:50)
İslam dininde kabir azabı diye bir şey yok. Sorduğun sorunun da mantıklı bir cevabı yok. Yani dinle kafayı bozmuş bir insana denk gelirsen her şey olabilir der.

  • angelus  (07.01.16 18:08:35)
tamam da otopsi yapılan beden, yapılanları hissediyor mu?

bunu da mı hissetmiyor yani?
  • indescribable  (07.01.16 18:10:33)
Hissediyor. Islam boyle isinize gelirse. Kips.

  • floydian  (07.01.16 18:14:00)
-yine canlıya zarar,acı veren şey ölüye de zarar, acı veriyor. -

diye yazdim üstte. işin adı otopsi de olsa sonucu değişmiyor.
  • 1adam  (07.01.16 18:14:25)
bence babanın ölümünden sonra psikolojim destek görmelisin. duyuruların pek normal değil. atlatamamışsın:/

  • ayrıl coco  (07.01.16 18:23:34)
atlattım demedim zaten @ayrılcoco

yalnız doktor da benim gibi insan ben istemeden o da yardım edemez bana bunu aşabileceğimi biliyorum daha 54 gün oldu.
dün otopsi raporunu aldık da annem bi ağladı ona kafam bozuldu ondan sormak istedim.
  • indescribable  (07.01.16 18:34:01)
Ameliyatta ruha mı anestezik veriyoruz sanıyorsunuz? Bedenle ruh arasında bağ varmış. O bağ sinirin iletmesini engelleyince kopuyorsa sinir ölünce kopmaz mı? Çekmiyor hiçbir şey. Kendi kendinize gereksiz yere işkence yapıyorsunuz.

  • Lim5  (07.01.16 18:40:29)
+1 kabir azabı yok.
ölümden sonra acı çekmek diye bir şey de yok. bu yüzden çoğu insanlar organlarını bağışlamıyorlar maalesef. çok yanlış bir inanış.

ekleme: başınız sağ olsun yazmayı unuttum.
  • duhan  (07.01.16 18:53:42 ~ 19:03:10)
Merhaba. Öncelikle kaybın için, Allah rahmet eylesin.

Yerleşik, sünni hanefi inancına göre, kabir azabı mevcuttur. Olmadığı görüşünde olanlar da var. Fakat kişinin fani hayatta çektiği acıyı ruhu değil, bedeni çekmektedir. Kişi öldükten sonra ise ruhu ile bedeni arasında herhangi bir bağ kalmadığından kişinin bedeni hem materyal olarak, hem de ruhani olarak hissiz bir et-kemik parçasıdır. Bu sebeple rahmetli baban, ahiret gününde diriltilene kadar herhangi bir acı çekmeyecek, ölü bedenine hangi muamele yapılırsa yapılsın.
  • jangbogo  (07.01.16 18:53:58 ~ 18:55:18)
din ne tuhaf azaplar falan...

  • late viper  (07.01.16 19:10:18)
cevap : hayır duymuyor.

bonus cevap: eğer müslümanlarla alay etmek için duyuru açtıysan bana bir mesaj yaz.dünyadayken bazı şeyleri yaşabilirsin
  • hebanon  (07.01.16 20:02:03 ~ 20:04:45)
@indescribable, hebanon'a yaz gelip kafanı keser. ışidçi bi ergen olur kendisi. beni mesajla tehdit etti olmayan aklınca fsadgfdshgf

  • cekilmis gayfe  (07.01.16 20:13:05 ~ 20:13:27)
ölüm sonrası için spoiler vermiş olacam ama, ruh diye bir şey yok. beyin ölümüyle birlikte her şey sonlanıyor. bilinç beyine bağlı, beyin öldükten sonra bilinç yaşamaya devam etmiyor. cennet-cehenneme gitme de yok, reenkarnasyon da yok, ruhun sıkışıp kalması da yok. bunlar hayatı insan odaklı gören dinlerin yanılsamaları. hayatın insan odaklı olmadığı defalarca ispatlandı, insan sadece evrimde bir halka, özel ruh üflenmiş bir varlık falan değil. bir böcek öldüğünde ne oluyorsa insana da aynısı oluyor. o yüzden kafanı böyle şeylerle meşgul etme bence, sadece babanla geçirdiğin güzel günleri düşün, güzel bir hayatı olduysa buna sevin. bir azabı vardıysa da bitti artık, şu an bir acı falan çekmiyor.

  • gezgin rocker  (07.01.16 21:20:47 ~ 21:23:18)
Ateistler bu videoyada cevap versinler..
www.izlesene.com

google a kabir azabı yazınca çıkan ilk video
  • seindfeld  (07.01.16 21:26:21)