motorda mekanik kayıplar nedir?

motor-generatör çalışırken karşıma çıktı. mekanik kayıplar 600w diyor. bu mekanik kayıp demir ve sürtünme kayıpları mı, bakır kayıpları mı yoksa hepsi mi? elektriksel kayıp da var mıdır?

mekanik demisse surtunmelerdir. elektriksel kaybin mekanik olarak kabul edildigine sahit olmadim hic. bakir kayiplari dediginin ne oldugunu bilmiyorum.

  • bohr atom modeli  (05.01.16 22:06:54 ~ 22:07:23)
teşekkürler o zaman demir ve sürtünme kayıplarını vermiş bakır kayıplarını biz bulacağız. endüvi ve şönt dirençlerle akımların karesini çarpıp bakır kaybı diyoruz neden olduğunu ben de bilmiyorum :)

  • diffarensiyel  (05.01.16 22:13:43)
google+copy-paste=

Demir Kayıpları : Transformatörde boş çalışmada oluşan kayıplardır. Çok küçük olan boştaki akımın oluşturduğu bakır kayıpları dikkate alınmazsa, boş çalışmada yalnız demir kayıpları söz konusu olur. Demir kayıpların nüve veya çekirdek kayıpları da denilmektedir.

Demir kayıpları histerisiz ve fuko (fukolt) kayıpları olmak üzere ikiye ayrılır.

Histerisiz Kaybı : Demir gibi bazı ferromanyetik maddeler haricî manyetik alana maruz kaldıklarında geçici ya da kalıcı olarak manyetiklik sergilemeye başlar. Bu manyetiklik transformatör üzerinde var olan manyetik alana ters yöndedir ve ısı olarak enerji kaybına neden olur. Bu kayba histerisiz kaybı denir. Histerisiz kaybı, nüve moleküllerinin frekansa bağlı olarak yön değiştirmesi sırasında moleküllerin birbirleri ile sürtünmeleri sonucu ısı şeklinde ortaya çıkar.

Fuko (Fukolt) Kaybı : Bir nüve üzerine sarılmış bir bobinden değişken akım geçirildiğinde nüve üzerinde gerilim indüklenir. Bu gerilim nüvede kapalı çevrimler halinde çok sayıda akım yollarının oluşmasına neden olur. Bu olay yalnızca nüve yüzeyinde değil içinde de meydana gelir. Kapalı minik halkalar şeklinde oluşan bu akımlara fuko akımları (eddy akımları) denir. Her bir kapalı akım yolundaki akım şiddeti doğrudan indüklenen gerilim ile orantılıdır. Akım şiddeti bu akım yolunun elektriksel direnci ile ters orantılıdır.

Bakır Kayıpları : Bakır kaybı genellikle transformatör sargıları veya diğer elektrikli cihazların iletkenlerinde elektrik akımının ürettiği ısı için kullanılan bir terimdir. Transformatörlerdeki bakır kayıpları sargıda kullanılan iletkenin direnci ve iletkenden geçen akımın karesi ile doğru orantılıdır. Düşük frekanslı uygulamalarda kalın kesitli ve düşük dirençli iletkenler kullanılması ile bakır kaybı minimum seviyelere çekilebilir. Bakır kayıpları 1000 kVA’nın altındaki güçlerde transformatörün görünür gücünün %3 ile % 4’ü kadardır.
  • moderniko  (05.01.16 22:44:20 ~ 22:49:00)
sürtünme kayıplarıdır. bizim sektörde -transformatör- 2 kayıp var demir ve bakır, zaten hareketli parça yok dolayısıyla mekanik kayıp da yok.

  • sertunsuz  (06.01.16 19:05:50)