[]

interstellar ile ilgili bişi sorcam

hani sulu gezegen gidiyorlar bir kaç saat kalıyorlar ama ana gemiye dönünce yıllar geçmiş oluyor? ben bu kısmı zihnime bir türlü oturtamıyorum. yardım edebilir misiniz, teşekkürler.
 
nasıl oturtalım ? dünyadaki 10 dakika bu gezegende 7 saat mi 7 gün mü bir şey diyordu işte. zaman dilimleri farklı


  • mrvengeance  (05.01.16 20:12:09) 
gezegen karadeliğe çok yakın olduğu için orada zaman yavaş ilerliyor.. ana mekik ise karadeliğe uzak olduğu için orada zaman normal geçiyor bunlar küçük gemi ile gidip geliyorlar..

düşün bir arkadaşınla tam buluştun eleman diyor ki hacı bi 5dk bekle şurada bi tanıdığa uğrayıp gelicem.. 15-20dk sonra geliyor.. sen afedersin mal gibi beklediğin için sana o 15-20dk 5 saat gibi geliyor eleman eşine dostuna ''vay hacım nbr görüşemiyoruz'' ayakları çektği için 15-20fk 1dk gibi geliyor..öyle birşey işte..
  • dedim dedim de kime dedim  (05.01.16 20:17:50) 
o gezegen ve gezegenin bulunduğu konum dolayısıyla uzay-zaman bükülüyor ve zaman genişliyor. haliyle orada geçen birkaç saat gemide yıllar sürüyor.

dünyada da mesela dünyadan uzaklaştıkça, yani kütle çekim etkisi azaldıkça zaman daha hızlı akmaya başlar. ama tabii dünyanın kütlesi bir kara deliğin kütlesine oranla yok denecek kadar az olduğu için (kara delik kütlesi sonsuz varsayılır) bu zaman genişlemesi algılanamayacak kadar az olur.
  • himmet dayi  (05.01.16 20:47:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.