niyet mektubu hitap sorusu

yüksek lisans için niyet mektubu yazmam gerekiyo
iki farklı enstitüye başvurdum
nasıl hitap yazmam doğru olur?

fenbilimleri ve aynı zamanda avrasya yerbilimleri enstitüsü ne de başvurdum

nasıl olmalı?

tc
x üni
fenbilimleri enstitüsü ve
avrasya yerbiimleri enstitüsü
istanbul

öğrenci işleri daire başkanlığı mı desem?

ne desem?

"sayın yetkili"

Ama ben hitapla değil, bir alıntıyla başlayıp deneme gibi devam etmiştim. ama benimki mimari tasarım anabilim dalı olduğu için işe yaramış olabilir:)
  • gmzo  (04.01.16 21:06:12 ~ 21:06:47)
"ilgili makama" de, sasmaz

  • whoami  (04.01.16 21:07:59)
olmaz öyle ya, ilgili makama ya da sayın yetkili.

:(

kararsız kaldım.

ha bi de ne yazdınız siz niyet mektubuna?
  • indescribable  (04.01.16 21:09:56)
yazman gerekenler:

- neden bu alanda yüksek lisans yapmak istediğin
- aldığın lisans eğitiminin bunu nasıl desteklediği, lisansta neler yaptığın
- neden bu üniversiteyi tercih ettiğin
- ilgi alanların (akademik anlamda), başvurduğun okuldaki hangi hocaların çalışmalarının ilgini çektiği ve dolayısıyla bu hocalarla çalışmak istediğinle ilgili bir paragraf
- biraz da özgeçmiş tadında kendinden bahsedebilirsin
  • gmzo  (04.01.16 21:15:08)
haha, ben yaptim bugu8ne kadar, turkiye'de de, yurtdisinda da arastirma gorevlisi olarak calistim, ama tabi sana olmuyorsa olmaz. o kadar onemli detaylar degil bunlar. adamlar senin not ortalamana, basarilarina, referanslarina vs. bakarlar. ilgili makama dedin diye kimse senin puanini kirmaz, ay bu hitabi super tutturmus diye de kimse seni yuksek lisansa almaz :)) yine de senin mektubun, nasil icine siniyorsa :)

  • whoami  (04.01.16 21:19:51)
iyi dedin, içe sinme durumundan dolayı soruyorum bi bakıma.
sonuçta, yazsam da yazmasam da okuyacaklar mı onu bile bilmiyorum yazacağım sadece.

  • indescribable  (04.01.16 21:23:33)
niyet mektubunu başvurduğun programın değerlendirme kurulundaki hocalar okuyacaklar, enstitü ile ilgisi yok, onlar sadece aracı. ben şöyle başlamıştım;

xxx üniversitesi xxx anabilim dalı xxx lisansüstü programı kabul komisyonu’nun sayın üyeleri;

edit: okuyacaklar mı bilmem demişsin de, -önceden tanışıklığınız yoksa- adamlar nereden bilecek sen kimsin, necisin, derdin nedir? okuyacaklar tabii.
  • manuel mandalina  (04.01.16 21:26:42 ~ 21:28:48)
Ben genelde niyet mektubu yazarken bir hitapta bulunmuyorum ama giris olarak niyetimi tek bir cumleyle kisaca yazip sonra aciklama yapiyorum. Ornek olarak soyle,

"I am writing to inquire about a possible opportunity for an internship in Berlin School of Mind and Brain."

Ama bazen de hitap olarak "to whom it may concern" yazdigim oluyor. Turkce yazsaydim da "ilgili kisiye/ilgili makama" yazardim sanirim.

Kolayliklar ve bol basari diliyorum!
  • lamira  (04.01.16 21:29:29)
o zaman şöyle yazmak daha mı makul

x üni
lisansüstü programı kabul komisyonu’nun saygıdeğer üyeleri
istanbul

olur mu gideri var mı? sırıtır mı?
  • indescribable  (04.01.16 21:29:44)
Komisyonun hepsi okuyacak mi, on elemeden mi gececek ben bilemedim ama gercekten hitap seklinin o kadar da onemli oldugunu sanmiyorum. Ozellikle bazi basvurularda en fazla 600 kelime siniri oluyor, 2000 karakter siniri oluyor ve bu durumlarda uzunca bir hitap senin anlatacaklarindan caliyor. Hic hitapsiz yazmayi ya da olasi en kisa hitabi tercih etmek bence cok daha iyi.

Sanirim cok konustum :) Tekrar basarilar diliyorum, bol sans!
  • lamira  (04.01.16 21:33:12)
herhangi bi kısıtlama yok yazmamışlar yani, güzel olsun istiyorum o kadar.

hepsi mi okur ya da okur mu bilemiyorum daha önce başvuru yaptım ama mülakat a gidemedim öyle :/
  • indescribable  (04.01.16 21:36:47)
niyet mektubu, diğer evraklar ile birlikte kabul komisyonuna iletiliyor.
sen mülakat odasına girdiğinde açılıp evrakların inceleniyor. istenirse portfolyoyu sen götürüyorsun yalnız. ben genelde enstitüye verdiğim evrakların birer kopyasını portfolyo klasörünün arkasına iliştiriyorum, olur da gerekirse diye. başarılar.

tikleri unutma bu arada.
  • manuel mandalina  (04.01.16 21:36:59 ~ 21:38:08)