medeni olmak hakkında

medeni olmak insan doğasına aykırı mı?

medeniyet insanın eskiden, çok eskiden beri sahip olduğu içgüdüleri bastırabilmesidir. mesela çiftleşmek en temel içgüdülerden biridir, medeni olmak her önüne gelenle çiftleşmeyi yasaklar.
bu tartışma şunu da konuşmayı gerektiriyor: insan hayvandan farklı mıdır? eskiden hayvandık, düşündük zekalandık başka bir şey mi olduk? aramızda olamamışlar var, hatta çoğunluğumuz böyle. eğitilmedğimiz sürece hepimiz hayvan oluyoruz. mesela görgü kuralı öğrenmemiş adam yolda gördüğü ve ilgisini çeken göte dik dik bakıyor ve "hayvan" oluyor. yemek yerken ağzını şapırdatıyor, eliyle yiyor, konuşuyor; "hayvan" oluyor. demek ki "default" olarak hayvan geliyoruz bu dünya'ya, peki neden başka bir şey olmaya çalışıyoruz?

insanoğlu olarak geldiğimiz noktayı medeni olmaya çalışmaya mı borçluyuz? medeni olmaya çalışmasaydık, olduğumuz gibi kalsaydık bu kadar ileri teknolojilere sahip olur muyduk?

Bir Neandertal kabilesinde şef öldüğünde, en güçlü olan adam gider şefin karısını s*ker kabilenin başına geçerdi. Olay bu şekilde işliyordu. Sonra evrim geçire geçire bunun aslında doğru olmadığını anladık, zira birini isteği dışında s*kmek yanlış bir şey. Bunu öğrendik. Bunu kimse bize öğretmedi; kendi kendimize öğrendik. Bu da esasında bunun eğitilmekle ilgili olmadığını gösteriyor. Zira bizler içgüdümüzle hareket etmeyi bıraktık, bu noktada da zaten akıllı birey olduk.Bu noktaya gelmeseydik, herhangi bir teknolojiye sahip olmazdık. Yani kabilenin başına geçmek için gidip şefin dul karısını s*ken adam uzaya çıkmanın yolunu bulamazdı kanaatindeyim.

  • angelus  (02.01.16 21:52:23 ~ 22:20:11)
Biri çıkıp insan insanı s*ker mi olm nabıyonuz siz demiş ve medeni çağa geçmişiz.

  • hasmetizm 2046  (02.01.16 23:22:42)