akademi dünyasını bilinler bir baksanız

şu soruma cevap bulmakta sıkıntı yaşıyorum: araştırma görevliliği ilanlarında ''aynı alanda yüksek lisans yapıyor olmak'' gibi şartlar var hani. mesele uluslar. iliş. mezunu ve aynı alanda y. lisans yapıyor olmak diyor. şimdi ulus. iliş. mezunu biri avrupa birliği anabilim dalında yüksek yapıyorsa bu avrupa birliği anabilim dalı ''aynı alan'' şartını karşılar mı? yoksa illa uluslar. iliş. anabilim dalında mı yüksek yapması gerekmekte?

o ilanlarin sahibi var. yani kendi bölümlerinde yüksek lisans yapani kadroya alacaklar, ilani ona göre veriyorlar. disaridan birisinin girmesi mucize olur.

  • thewizardofearthsea  (30.12.15 15:39:19)
uluslararası ve avrupa birliği farklı bölümler mi? yoksa avrupa birliği uluslararası bölümünde bir anabilim dalı mı? ikincisiyse başvurabilirsiniz bence, eğer ilanda açıkca....anabilim dalında yl yapmak diye belirtmemişse. aynı alan kavramını pek anlamadım, bölümü kastediyor olabilir. en doğrusu ilanı açan bölümün sekreterliğini arayıp sormak.

  • godoy  (30.12.15 15:49:59)
Hepsinin sahibi yok. Zaten sahibi oldu mu, ilandaki anahtar sözcükler daraltılıyor da daraltılıyor. 16 anahtar kelimeli ilan gördüm, kelimeleri dünyada çalışan iki, Türkiye'de çalışan bir kişi vardı. Sahipli ilana daha yüksek kadrolu ilanlarda rastlanıyor ve alan bu derece geniş bırakılmıyor. Eğer ilan bölüm adı kadar genişse, anabilim dalı adına kadar inilmemişse, o ilanın sahibi olmayabilir. Hele 50d ise. Kafalarında bir olsa da, YÖK mülakat puanlarını kaldırdı. ALES ve YDS iyi ise, dışarıdan girebilir. Bu şekilde birileri için açılmış kadrolara giren arkadaşım çok oldu, benim şu anda bulunduğum kadro da öyle bir kadro mesela. Eğer yüksek lisans yapılan bölüm aynı ise anabilim dalına bakmadan başvurabilirsin.

  • aychovsky  (30.12.15 15:52:42)
@godoy kimseye ulaşamıyorum ki. memlekette görevini bilen birine ulaşmak mucize. eskiden kültür üni. de vardı böyle bir ilan. neyse ki adam düşünceli de ilana sorusu olanlar için araştırma görevlilerinin telefonlarını koymuşlar. onları aradım mail at dedi, attım cevap gelmedi tekrar aradım o zaman kabul etmediler :) bildiğim kadarıyla -emin olmadığım için soruyorum zaten- avrupa birliği anabilim dalı başlı başına bir anabilim dalı. yalnız dediğiniz gibi bazı ilanlarda açıkca aynı anabilim dalında yüksek yapıyor derken bazılarında aynı alanda diyor. kabul edilip edilemeyeceğini bilemiyorum. kimsede net cevap vermiyor. en iyisi kargoyla belgeleri göndereyim diye düşünmeye başladım.

  • forlife  (30.12.15 15:58:46)
Başvuruyu devlet üniversitesi ise Yazı İşleri alır. Oraya sorabilirsiniz.

  • aychovsky  (30.12.15 16:58:10)