tarih sıralama

elimde şu şekilde binlerce satırdan oluşan bir text dosyası var:

December 10, 2015, 11:00pm
November 18, 2015, 12:00am
December 27, 2012, 5:30pm
August 1, 2015, 1:13pm
June 16, 2012, 7:15pm
January 30, 2012, 10:30pm

benim bunları eskiden yeniye ve yeniden eskiye olarak sıralamam gerek. excel'de uğraştım biraz ama beceremedim. sadece tarih olsa becerirdim sanki ama içine saat de girince karışıyor sanırım. nasıl yapabileceğim hakkında fikri olan var mı?

Text veriler üzerinde işlem yapan basit programlama dilleri var. Mesela ben böyle işlemler için Linux üzerinde Awk kullanıyorum. Burada da mantık tarih yapısını tanımlamak. Linux kullanma imkanın varsa sort komutu da işini görür. Linux üzerinde düzenleme imkanın varsa gerekli kodu yazarım.

  • Abdurrahman  (29.12.15 13:59:52 ~ 14:11:35)
daha kolay yolu vardır mutlaka ama şöyle yapardım. excel 10-12-2015 şeklinde yazılınca algılıyor tarihleri. o yüzden önce vlook up ile ay isimlerini sayıya çeviririm. sonra replace with yaparak virgülden kurtulur - yaparım. ardından text to columns yapıp saat kısmını yan sütuna alırım. sonra, önce date sütununa sonra time sütununa göre sort yaparım olur diye düşünüyorum.

  • sckxyss  (29.12.15 14:27:51)