schengen- hangi ülkeden alındığı farkediyor mu?

merhaba,
çek cumhuriyeti'ne gideceğim ancak çek vizesi uzun sürüyor falan dediler. benim de zamanım kısıtlı. başka bir schengen ülkesine başvurarak vizemi alsam, istanbul'dan doğrudan çek cumhuriyeti'ne uçtuğumda sıkıntı yaşar mıyım girişte?
teşekkürler.

kesin bir cevabı yok bu sorunun. sıkıntı da çıkarabilirler (hele ki şu sıralar), tek kelime etmeden kabul de edebilirler. vizeyi alacağın ülkeye fake uçuş ve otel rezervasyonları yapıp orada daha fazla kalacağım o yüzden oradan aldım vizeyi diyebilirsin soran olursa..

  • nrmnm  (29.12.15 11:19:01)
eskiden sorsan sıkıntı olmaz derdim ama her gittiğim ülkede böle sorgulamalarla karşılaşınca, ilk gideceğin ülkeden vize alman en mantıklısı.

  • interview with the vampire  (29.12.15 12:00:19)
aynı durum bizim başımıza da geldi mart ayında, vize için çek cumhuriyetine 1 ay önceden başvurduk ama randevu için verdikleri tarihler bizim gidiş tarihinden sonrasına denk geliyordu. bu sebepten dolayı vizemizi başka bir schengen ülkesinden aldık, girişte problem yaşamadık, sadece nerede kalacaksın niye geldin gibi klasik sorular sordular bazı arkadaşlara. Eğer vizeyi neden başka ülkeden aldın diye sorsalardı, o ülkeye geçiş yapıp orada daha fazla kalacağız diye cevap vermeyi düşünüyorduk. Tabi bu durum kesin nitelikte bir uygulamayı yansıtmıyor, sadece bir deneyim.

  • aixi  (29.12.15 16:54:23)
eskiden sıkıntı çıkmazdı şimdi daha ciddiler sen italyaya girmeden neden buraya geldin ne ayaksın deme ihtimalleri var

o zmana sende italya gezim iptal oldu buraya gelmeye karar verdim dersin yerlerse.
  • basond  (29.12.15 17:00:00)
kesin bir cevabı daha var, en çok nerede kalacaksanız oradan almanız gerekiyor. italya kolay vize verir, oradan alın. çek'te 5 gün kalıp italya'ya geçicem orada 15 gün kalıcam derseniz; italya'ya gidiş ve orada kalışınızı belgeleyen rezervasyonlar yaparsanız sorun yaşamazsınız(çekte kalıcam dediğiniz süre için de kalacak yer rezervasyonu yapın). otobüs ya da uçak rezervasyonları yapılıyor sonradan iptal edilebilen, ha keza kalacak yer de; zor değil.

  • baba jo  (29.12.15 17:03:31 ~ 17:06:23)