beyoğlu'ndaki evler neden bu kadar bakımsız?

bakımı geçtim hepsi harabe, tinerci yuvası resmen.

halbuki çok değerli yerler, bunların sahipleri veya mirascıları neden ilgilenmiyor ki? bu güzelim evler neden kaderine terk edilmiş?

not: özellikle galata civarı için soruyorum.

Tarihi eser olduğu için çivi bile çakamıyorsun. Restore etmen gerekiyor onda da bazı kriterler var. Apartman tipinde olmayanların da zemin alanı çok dar olduğundan her katta 1 oda varmış gibi. Bekara büyük gelir aile de tutmaz.Isınma sorunu da ayrı bir sorun tabi.

  • Cruyff  (27.12.15 01:05:06 ~ 01:05:46)
konumundan ötürü ahıra dönmüş evleri şekilci tayfa kiralayıp piyasayı canlı tutuyorlar. halbuki bu da bir hizmet, adam sana konaklama hizmeti sunuyor. ayıplı ürün neredeyse bazı evler. abi sen ne diyorsun bu banyonun mutfağın hali ne, ayıp burası müşteriye gösterilecek durumda diye sarsmak lazım ev sahiplerini. gerçi yaptırsalar kapıyı 3 binden açarlar.

  • pardonazbirbaksanız  (27.12.15 02:17:01)
Bir de söyle bir konu var, capa civarinda ufak ev tecrübelerine dayanarak da söylüyorum.

Evi yaksan, gelip oturani olur mantiginda olabiliyorlar genelde. O yüzden kimse dur surayi düzelteyim kafasinda degil.
  • aynadakiyabanci  (27.12.15 02:29:40)
Pek çoğu gasp malı olduğu için. önce varlık vergisi, sonra istanbul pogromuyla beyoğlunun gayrimüslim/gayritürk ahalisi ülkeden kaçırıldı. pek çoğu mallarını satamadan gittiği için sahipsiz kalan binalara kabadayı-mafya ya da gücü yeten, vakitlice kapan kim varsa o yerleşti.

  • talemon  (27.12.15 08:42:21)