[]

şu videoda kullanılan aletin adı nedir

ne için kullanıldığını az çok biliyorum çocukken çizgifilmlerde de görürdüm sahneleri bölmek için kullanılıyor sanırım ama ne gerek var bilmiyorum günümüzde de kullanılıyor mu hala nedir bunun sırrı.

www.youtube.com


 
clapper, klaket ya da cekim tahtasi. ses ve goruntu senkronizasyonu icin ve montaj esnasinda ustundeki numaralardan dolayi kolaylik sagladigi icin kullaniliyor.


  • hopeless  (26.12.15 01:01:36) 
Clapper. Tak diye vuruyorsun baslangicta. Sesi kaydettikten sonra editörde aciyorsun, videoda claper hangi anda vurulduysa sesi oraya kaydiriyorsun. Bu noktadan sonra agiz, senkron kaybi yasamiyorsun. Özellikle birden cok kamera aktifse ya da profesyonel kayit aliniyorsa ses daima ayri bir cihazla alinir. Hele fps vs degisiyor ise cekimlerde sesi düzenleyip bir videonun sesini alip diger videoya gecirmek eziyete döner. Bu yüzden bu aleti, ses/görüntü icin bookmark gibi düsün. Üst üste bindirdiginde bu tek sesi, kalani düsünmek zorunda degilsin gibi.

@hopelessin dedikleri dogru, kisaca senkron kullanimini söyleyeyim dedim.
  • aynadakiyabanci  (26.12.15 01:20:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.