Borç yiğidin kamçısıdır

Sözüne ne kadar katılıyorsunuz ?.
Alternatif olarak; borçlanma eylemine bakış açınız nedir ?.

Katılmıyorum pek. Hayatta ne olacağı belli olmaz; mecbur kalınca ve başka çare olmayınca paşa paşa borçlanılır ama kamçı değil, kambur olarak görüyorum borcu.

  • aychovsky  (25.12.15 18:54:02)
hayatta en sevmediğim olaydır borçlu olmak. eğer yaşamsal aktivitelerim bir sıkıntıya girmeyecekse aç kalmayı yeğlerim.

  • belkider  (25.12.15 18:55:37)
Şu hayattaki en büyük mutluluğum hiç kimseye ve hiçbir şeye borçlu olmamaktır.

  • mesglsn sanirm bn yatiyrm  (25.12.15 19:00:11)
katılmıyorum.

Borç, ancak adam/arkadaş tanimaya yarıyor.
İnsanlar arası güven bu gibi konularda neredeyse bitmiş olduğundan bankalar kazançlı çıkıyor kredi vs.den dolayı.
pek güvenim olmadigindan kredi kartı dahi edinmedim şu ana kadar. parayı elde tutmayı, parayı elinde tutamayanlardan öğrendim çünkü.
bizim toplumda borç almak hastalık, vermemek ise adeta şeref(!)
tabi ki çeşitli nedenlerle elde olmayan durumlardan dolayi borcunu ödeyemeyenlere bir sözüm yok.

bir alacaklının konuştuklarini gördükçe -borç namustur- sözüne katiliyorum, hak veriyorum.
çünkü borcunu vermeyenin temiz,sağlam bir tarafı kalmiyor...
  • 1adam  (25.12.15 19:19:44 ~ 19:21:33)
Borç yiğidin tasmasıdır da derler.

Edit : Görüyorum ve büyütüyorum. "Borç yiğidin kamçısıdır Vs. Borç yiğidin tasmasıdır."
  • mkrk  (25.12.15 19:21:09 ~ 19:22:52)
dalga geçer gibi gazlamak için söylenmiş bi söz.

borç kölenin kamçısıdır.
  • gloomystorm  (25.12.15 19:37:28)
0 katiliyorum. Borc riskdir. Borc derttir. Borc ayagina baglanmis demir gulle gibidir.

  • stavro  (25.12.15 19:39:19 ~ 19:42:23)
Eğer yatırım için borçlanan biri değilsen, borçlanmak çok yanlış.

  • nawar  (25.12.15 19:48:41)
Borç kerizin kamçısıdır. Kendini zor durumda bırakıp çalışmaya daha istekli olmak çok saçma değil mi?

Halbuki borcun olmaz krallar gibi yaşarsın, istediğine siktiri çekersin.
  • roket adam  (25.12.15 20:45:04)
borç almak için: borç yiyen kesesinden yer

borç ile alım yapmak için: el sikiyle gerdeğe girilmez

borç birikimi için: rüzgar eken fırtına biçer

faiz ödediği halde sürekli borçlanan insanlar için: kısrak sikildiği yerde otlar

atalarımız boşuna dememiş. en sevmediğim şey borçlu olmak. sonraki de borç almak. borç vermekten de nefret ediyorum. zorunlu haller müstesna.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (25.12.15 21:36:47)
İki can dostum var, onlara istedikleri zaman borç verdim, ne zaman ihtiyacım olsa onlardan borç aldım. Paranın lafının olmadığı iki insan varsa onlardır. Ama gidip faiziyle bir tefeciye borçlanmaktan mümkün mertebe imtina ederim. Biriktirir öyle alırım alacağımı.

  • yirmisantim  (25.12.15 21:50:15)