Psikolojide Bir Kavram

Bir şeyin olacağından hevesle başkalarına bahsederiz de sonra o şey olmadığında bahsettiğimiz için olmadığından şikayet ederiz.

Bunun kavram olarak bir adı vardı da neydi?

bu ara buna cok takiyorum :) .. sikayet etmek degil de, dis kaynakli bir sey degilse bu olacak olan (ornegin: taktim kafaya soyle soyle bir sey icat edicem), gercekten paylastikca ve ozellikle detaylarini bir cok kisiye anlatinca yapmak icin motivasyonunu kaybediyorsun. belki yapmadan yapmis gibi hisediyorsun diye karsidan aldigin vavvv larla falan da tatmin olunca. Simdi benim boyle dusunmem psikolojik bir sorun muymus?

  • lucky dog  (25.12.15 00:54:32)
@lucky dog Her olayın sorumluluğunu karşı tarafa atmayı alışkanlık haline getirmek sorun olarak değerlendiriliyor. Yoksa çoğumuz ruh hastasıyız yani :)

  • an engineer  (25.12.15 01:00:27)
@an engineer
dostum sorumlulugu karsi tarafa atmiyorum ki; bilakis anlatarak kendimi suclu buluyorum, icimdeki dinamik sonuyo motivasyon fisliyo hesabi. aslinda cikis noktamiz farkli zaten, senin sorudaki eleman kaderin bozulmasi gibi bir seyden sikayetci, ben plani tamamlayamamaktan. yoksa elbet dis kaynakli bir seyin gerceklesmemesini; cok bahsetmis olmaya maletmek cok selim bir davranis degil. bu spesifik duruma isim vermisler midir? o kadar fobiye verdiklerine gore kesin vermislerdir. bu kadar yazdim soruna cevap olmadi. bakinicam webte yarin :)

  • lucky dog  (25.12.15 01:12:29 ~ 01:13:22)
batil inanc olarak baslamis olmali. bilimsel olarak aciklamasini yapmis birileri. ted konusmasi da ilginc: www.ted.com

edit: videoda "sosyal gerceklik" diye bir kavramdan bahsediyor, aradiginiz bu mu bilmiyorum.
  • bir varmis bir yokmus  (25.12.15 03:52:40 ~ 03:55:31)
tam olarak buna denk gelen bir kavram olduğunu sanmıyorum, en azından modern psikolojide. ama biraz batıl inancı, biraz nazar değmesini, biraz wishful thinking'i, biraz da rasyonalize etmeyi andıran bişey. yine de bunun bir adı yok, çünkü modern psikolojinin bahsettiğin durumu kavramsallaştırmak için bir nedeni yok kanımca.

  • gloomystorm  (25.12.15 18:17:00)