hakikaten birinin noel'i falan nasıl kutlanır?

öyle normal düz Merry Christmas yazıp göndermeli mi?

evet. hediye de alabilirsin.

  • baldur2  (24.12.15 09:26:01)
Yabancılarda bizim gibi ağdalı eski dil (osmanlıca) kutlama kaygısı = kibarlık değil.
en azından kraliçeye prense filan yazmıyorsan düz merry merry christmas ! yazman yeter

  • cenkertem.afc  (24.12.15 09:33:47 ~ 09:34:07)
sen ne diyon aq ya? kim bayram kutlarken osmanlica kullaniyor?

  • baldur2  (24.12.15 09:35:02)
Cenkertem + 1

Osmanlıca konuşan kibar konuşuyor ya da dindar biri gibi bir algı var.
  • Traveller  (24.12.15 09:51:20)
noel ile yılbaşını ayırmayanlara gelsin :)
bkz. vikiped: "Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hıristiyan bayramı"

Aşağıda kutlama şekilleri var

Türkiye'deki Kilise Mensuplarının Noel Etkinlikleri
Ermeni Apostolik Kilisesi Mensupları: Türkiye'deki en büyük Hristiyan grup olan Ermeniler Noel'i 6 Ocak tarihinde kutlarlar. Tebrik şekli: Krisdos Dzınav yev haydnetsav! (Mesih doğdu ve belirdi) ve Orhnyal e Dzınuntı yev Haydnutyunı Krisdosi! (Mesih’in doğuşu ve belirişi mübarektir), veya Mutlu Noeller![20]
Rum Ortodoks Kilisesi Mensupları: Rumlar Noel'i 25 Aralık tarihinde kutlarlar. Tebrik şekli: Kala Hristuyenna! (Mesih'in doğumu kutlu olsun) Καλά Χριστούγεννα veya Mutlu Noeller!.
Süryani Kilisesi Mensupları: Süryaniler Noel'i 25 Aralık tarihinde kutlarlar. Tebrik şekli: Yaldo Brikho!
Katolik Kilisesi Mensupları: Levantenler Noel'i 25 Aralık tarihinde kutlarlar. Tebrik şekli: Mutlu Noeller!
  • seindfeld  (24.12.15 10:14:41)
@baldur2 sanirim bu arkadas(cenkertem) su iki cumle arasindaki fark gibi bir farktan bahsetmis:

"bayraminiz mubarek olsun"

"bayraminiz kutlu olsun"
  • idexo  (24.12.15 10:21:54 ~ 10:22:21)
sabah şerifleriniz hayrolsun - günaydın
davetime icabet etmeyerek tarümar ve derbeder ettiniz - davetime gelmemen beni çok üzdü

böyle bir farkı ingilizceye uyarlarsan (baldur2 nickli şahıs burayı anlasın) onların eski dilde konuşarak kibarlaşma veya resmileşme derdi yok bizim gibi.
  • cenkertem.afc  (24.12.15 10:29:48 ~ 10:31:37)
Ben "bayram" a has bir genelleme yapmadım, tüm özel günler için konuştum.
Ha illa osmanlıca bayram mesajı okumak istiyorsan

Şeref-takarrüb eden Kurban Bayramı’nı umûm Müslümânlara tebrîk ederiz.

Cenâb-ı Hakk Müslümânları vikâye ve i‘lâ, düşmaların kahr ü tedmîr etsin, âmin.
  • cenkertem.afc  (24.12.15 10:32:17)
@cenkertem
eski dilde konusmak neye gore kime gore dert pardon da? dilde cesitlilik iyidir, sakin ol.

  • baldur2  (24.12.15 12:45:00)
baldur2 seinfeld'in ikinci hesap mı? ikisini de aynı başlıklarda benzer yorumlarda görüyorum.

  • Traveller  (24.12.15 13:24:34)
- mutlu noeller bayım.
- sana da mutlu noeller genç adam.

  • libertine  (24.12.15 13:29:07)
cenkertem.afc + 1

"ne kadar anlaşılmazsa o kadar makbul" kafası birkaç yıldır iyice yerleşti. sanki adam ne kadar dinine bağlı olduğunu kanıtlamaya çalışır gibi.

dilde çeşitlilik falan da değil bu. içinde osmanlıca kelimeler geçen cümleleri kopyala yapıştır yapıp kısa mesaj gönderen adamın, pratikte dili kullanma becerisi olduğuna pek rastlamadım.

soruya cevap: Merry Christmas bence kafi.
  • mkrn  (24.12.15 13:58:51)