övgüye evet eleştiriye hayır diyenler

Övdüğünüz ve beğendiğiniz sürece sorun yok, bir kez eleştirmeye kalktığınızda dağılıyorlar hemen. Tamamen iyi niyetli bir yaklaşım olsa dahi saldırıya geçmeden duramıyorlar. Aptal benlikleri kendilerinde bir eksiklik bulunmasına tahammmül edemiyor. Haksız olduklarını bildiklerinden kendilerini savunamıyor, yalnızca yenilgiyi kabul etmemek adına tamamen haksız suçlamalara başvuruyorlar. Bir parça ilgi için yemediği halt kalmayanlar söz konusu doğru yanlış olunca küçük zahmetlere bile katlanmıyorlar.

Soru: Övgü mü yoksa eleştiri mi daha faydalı insan için?

övmeyi de negatif eleştirmeyi de bilmiyor olabiliriz :)

bunları yanlış yapıyorsun, bunu da yapmayı bilmiyorsun, bilmiyorsan öğren gibi doğrudan negatif, kötü geribildirimler yerine

1.
2..
bunlar bu işte iyi yapılan, güzel meziyetler

1.
2..
3...
ise gelişime açık noktalar, bu noktalarda benim yapabileceğim bir şey var mı, varsa nasıl yardımcı olabilirim ?

gibi pozitif ve teşvik edici geribildirim verdiğimizde insanlar hemen savunma moduna geçmiyorlar, iyi yaptığımızı düşündüğümüz şeylerin görünür olması hepimizin hoşuna gider, üstüne daha da çok koymaya çabalarız, objektif bir bakış açısı olduğunu hissettiğimizde eksik taraflarımızın da üstüne düşünürüz
  • freebird5406_2  (18.12.15 23:25:22 ~ 23:43:56)
beni dostlarım eleştirsin, düşmanlarım övsün isterim. tersi durumu umursamam zaten sktr sus yavşak derim. ama gel gör ki ne dostum ve düşmanım, zira kurtlar vadisi oynamıyor burda.

  • kaledekiyalnizlik  (18.12.15 23:44:18)
Eleştiriyi eleştiren de eleştirilen de bilmiyor anlamıyor.

  • Traveller  (18.12.15 23:58:44)
Eğer seni de bu soruyu sorarken birilerini eleştiriyor kabul edersek, edebiliyorsak;

'' Aptal benlikleri .. tahammmül edemiyor, ... yemediği halt kalmayanlar, küçük zahmetlere bile katlanmıyor.. '' diye gidiyorsun,

karşı tarafı eleştirirkenki tavır ve seçilen kelimeler önemli. Eğer çözüme ya da nasıl değiştirilebileceğine, iyileştirileceğine dair bir şey içermiyorsa söylediklerin, ve hakaret sınırına dayanıyorsa, tabii ki kişi haklı olarak rahatsız olacaktır.

Hemen hemen herkes aynı şeyleri söylemiş zaten.

kimi insanlar vardır çok çabuk cesaretlenebilirler ve bu onlara güç verir daha fazlasını yapmak için, bu insanlar için övgü faydalıdır diyebilirsin. yaptığı iş beğenildiğinde daha iyisi ve daha fazlası için uğraşacaktır. kimisi de vardır övüldükçe laçkalaşır, ipin ucunu kaçırır filan.

doğru zamanda ve doğru şekilde her ikisi de faydalıdır yani.
  • a perfect lie  (19.12.15 00:08:40)
Insanina göre değişir. Sorunlarının farkında olan, kendini zaten fazlasıyla eleştiren kişilere karşı övgü daha çok işe yarar. Adam zaten hep olumsuz şeyler duyuyor. Eksikleri için övün deniyor kimse, yaptığı başardığı şeyler için övün, teşekkür edin olmezsiniz

Ama kişi simariktir, arka tampon kalkikligindan muzdariptir, o zaman elestirin - dilinize kuvvet.
  • ihan  (19.12.15 00:30:01)