Bina durduk yere sallanır mı?

Deprem yönetmeliğine uygun olduğu bilinen 7 katlı bir bina durduk yere sallanır mı? Bir süredir ara ara sallanma hissi yaşıyorum ama biraz önce gerçekten deprem gibi sallandığıma eminim. Karşımdaki ayaklı lambanın kablosu da sallanıyordu. Herhangi bir deprem bilgisi de yok.

1. Yakın zamanda bitişikte bir bina yıkıldı, yol çalışması filan da var. Etkiler mi?
2. Rüzgar etkiler mi?
3. Ne kadar korkmalıyım? Çöker miyiz?
4. Tehlikeli buluyorsanız ne yapmak lazım?

bina temeli sağlam değilse o deprem hissi binaya mahsus olabilir.
zamanında tv de depremle ilgili bilgi veren bir programda uzman:
deprem esnasında en üstte olmayı tercih ederim, zarar daha çok aşağı katlarda oluyor...
  • 1adam  (17.12.15 18:49:49)
Kaç yıllık bina?

  • nawar  (17.12.15 18:55:06)
@nawar 8 yıllık

  • yellow brick road  (17.12.15 18:56:29)
Yeni bina olsa yerleşiyordur diyecektim.

1. Etkiler. Zemin ve bina için bir kontrol yapmıştır yol çalışması yapanlar ya da yıkılan binanın sorumluları bir rapor tutmuştur. Tünel ya da herhangi bir kazı çalışması var mı? Zeminde deformasyon olabilir ya da çalışan ağır makineler yüzünden sallanabiliyor olabilir.

2. Rüzgar etkilemez.

3. Eğer 1. maddedeki rapor sıkıntılıysa evet.

4. Kontrol etmek lazım. Sıkıntılı ise gerekli önlemler alınır.
  • nawar  (17.12.15 19:12:21)
komşulara da sorsana bi, belki sorun sendedir.

  • nathanieltroy  (17.12.15 19:20:03)
1) etkiler. silindir falan filan geçiyorsa onlar titreşimli oluyor sıkıştırmak için onun etkisi olması da çok büyük ihtimal.
2) çok yüksekse etkiler ama 7 kat yeteri kadar yüksek değil bence
3) toprak kayması varsa ihtimal dahilinde
4) binada olağan dışı çatlak vb görüyorsan belediyeyi ara gelip baksınlar.

not: beşik.. ay aman inşaat mühendisiyim
  • argent dawn  (17.12.15 19:33:10 ~ 19:33:37)
Rüzgar değilde sesten dolayı çevre sesleri trafik arabalar vb yakında Sarsıntı gibi hissedersin ama sallanmaz. Bina kendi kendine çökmez. Düşük ihtimaldir.

  • gokhan atestepe  (17.12.15 21:59:06)