Ayak Burkulmasi

Bugun ayağımı burktum. ( Ayak baya kotu bir şekle girip neredeyse katlandi diyebiliriz ..:(
Suan da şiş ve feci sizliyor. Neyse soracagim, Bu durumlarda sicak biseyler koymak iyi gelirmi yoksa daha mi kotu yapar..

sıcak bozar, kesinlikle koyma.
RICE kuralı var aklında kalsın,
Rest
Ice
Compression
Elevation

Buz uygularken de kalınca bi kumasın üzerinden uygula 15-20 dakikadan fazla buzda tutma, sonra buzu kaldır, elastik bantla sar. elastik bandı da iki saatten fazla baglı tutma. sonra tekrar buz. Günde 4 kere en az buz koymaya calıs.
Bu süreç boyunca ayağını hep yüksekte tutmaya çalış en azından iki yastık ve üzerine basma.

Şimdi bunlar normalde burkma ise yapman gerekenler ama eğer çok katlandı vs diyorsan git bi baktır, bağları esnettiysen sorun değil de koparmış olabilirsin, o zaman müdahale gerekir. Geçmiş olsun.
  • okumayi sevmeyen okur  (16.12.15 21:44:30 ~ 21:45:35)
bence koyabildiğin kadar buz koy ilk 48 saat buz önemli. 15 dk buz koyup 5 dk çekerek yap.

  • cekilmis gayfe  (16.12.15 22:38:35)
burkmanın nereye verdiği zarar ciddi şekilde önemlidir her bilek sakatlığında rice çalışmaz, gerçi çok büyük kısmında çalışır fakat gene de dikkat etmek lazım.
rice yapmana rağmen yarın kalktıktan akşama kadar ağrında azalma olmaz veya artarsa haldır huldur doktora gitmeni tavisye ederim.

  • kurremkamerruk  (16.12.15 22:41:56)