[]

yol buz olmaz ise kış lastiği takmak şart mıdır?

demem o ki hava 1 derece ve ayaz olsun. gel gelelim yerde buz da yok, kar da yok, yağış da yok. yine de kış lastiği takmak gerekir mi?

bu kış, kış lastiğine para ayıramayacak olan bir dostunuz olarak, ne zamana kadar normal lastiklerle devam edebilirim onu merak ediyorum.

yer istanbul.

 
fren mesafesi 7 derece altına düştüğünde çok ciddi fark ediyor. geçen seneyi kış lastiksiz geçirdim. arabayı sitenin içindeki otoparka koymuştum. kar yağınca orada 2 hafta yattı. sonra yollar açıldı fakat sitenin otoparkından arabayı ön tarafa çıkaramadım. normal lastik ile 2 cm karda kaldım.

geçen hafta çamlıca tarafında biraz eğimli bir yolda arabayı yaz lastiği ile zar zor çıkardım. kaldı ki lastiklerim çok kötü değil. lastikler patinaj çekmeye başladı. bildiğin araba sola doğru yanaştı. bunu görür görmez ertesi gün kış lastiği aldım. aynı yolu dün akşam kış lastiği ile tıngır mıngır çıktım.
  • zam sampiyonu domates  (16.12.15 08:55:00) 
sıcaklık düştükçe risk artıyor aslında.
Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki en büyük fark donma noktaları.
Yani hava soğudukça kış lastiği elastikiyetini daha az kaybediyor.

daha dikkatli ve yavaş kullanırım bu sezon diyorsan, karda çıkmam diyorsan şart değil bence.

not: geçen sene 2 adet olan kış lastiği adetimi bu sene 4 e çıkarttım. doğrusu bu.
  • theli  (16.12.15 08:55:17 ~ 08:57:33) 
Hava soğumaya başladığından beri virajlı yokuşlarda, yol da nemliyse gazı köklersem kıç atıyor benimki.


  • arnold schwarzeneger  (16.12.15 09:05:41) 
Evet. Kış lastiği soğuklukla ilgili konu temelde. Kar ve buz ikincil ve üçüncül etmenler.


  • nawar  (16.12.15 09:40:12) 
normal lastik hamurları 7 derecenin altında sertleşiyor, kış lastikleri 7 derecenin altında yumuşak kalıyor


  • mirty  (16.12.15 09:42:19) 
kış lastiğinin asıl olayı hamurunun düşük sıcaklıklarda sertleşerek yol tutuşunun düşmesine sebebiyet vermemesi.


  • yuto  (16.12.15 10:15:10) 
karla buzla alakası yok lastik 7 derecenin altında farklı karakteristik gösteriyor olayı o. ha bu sene 7nin altına düşmez hacı diyosan o senin bilceğin iş :)


  • KidLazer  (16.12.15 10:15:18) 
haftada 1 çıkıyorsan ve karda, buzda çıkmayacaksan alma ama arabayı her gün kullanıyorsan, kar, buz farketmez çıkarım diyorsan alman lazım.


  • alibaba06  (16.12.15 10:25:28) 
kaza olacak polis gelicek kar lastiğin olmamasından dolayı seni kusurlu bulacak, kasko da aynı şeyi diyecek 3bin tl seve seve vericen.. sonraki senlerde de buraya sormadan taktıracaksın


  • imparatorolmayikolaymisandin  (16.12.15 10:31:49) 
evet.


  • ergenpezeveng  (16.12.15 10:34:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.