sevgili ali tezeller

hmm ali-tez-eller?... neyse ayı esprisi yapmayacağım... konumuza dönelim:

belediyede taşeron çalışan bir arkadaşımız var. akın zamanda sözleşmesi bitiyor. sözleşme bittiğinde sgk kaydının da durduğunu söylemişler. yani çıkış yapılmış oluyormuş.sözleşmesini yenilemezse işsizlik maaşı alabilir mi?
sgk da istifa olarak görünmeyecek çünkü. çıkışını belediye yapacak.

buna bağlı olarak tazminat alabilir mi?

teşekkürler.

geriye dönük ne kadar çalıştı onu da bilmek lazım. Son 3 yılda en az 600 gün ve son 120 günde kesintisiz çalıştı mı?

  • zamanin otesinden gelen buz gibi suser  (15.12.15 08:17:00)
belirli süreli sözleşme imzaladıysa ve sözleşme bitiminde bu nedenle çıkışı veriliyorsa tazminat alamaz diye biliyorum. ama ali tezel olmadığım için kendime çok güvenemedim :(

işsizlik maaşı için de şöyle demişler;
iskanunu.com
  • freya  (15.12.15 09:56:27)
sözleşmeli ise tazminat alamaz,
zaten belli süre çalışacağına dair sözleşme imzalayıp başlıyor.

işsizlik maaşı için de son 3 yılda en az 600 gün sigortalı olmalı ve son 120 gün kesintisiz çalışmış olmalı.
  • livaneli kadir  (15.12.15 10:14:16 ~ 10:14:34)
beyler belirli süreli sözleşme ile işsizlik maaşı alacak kriteri karşılayacak kadar çalıştıysa sözleşme belirsiz süre hükmünde olur. ve işsizlik maaşı alır.
ha zaten sözleşme bu kıvama gelmişse belirsiz hükmündeyse, bitti diye çıkartılamaz zaten. o zaman kıdem ihbar hakları devreye girer.
o yüzden net konuşmak için çalışma süresinin bilinmesi gerek.

hadi beyler kasıyoruz. adama kıdem ihbar da aldıracaz.
  • zamanin otesinden gelen buz gibi suser  (15.12.15 13:18:43)
alır. gerekli prim günü biriktiyse alabilir. almışlığım var.

  • mesgul ve huzursuz  (15.12.15 17:17:02)