Kredi Kartı & Mağduriyet & Banka

Karseşlerim
Şimdi internetten bir ürün sipariş ettim. Söz verdikleri süreden iki gün sonra teslim ettiler. Bu da tüm planımı bozdu ve inanılmaz bir mağduriyet yaşadım.
Beş gün sonra gelen kargo yu da teslim almadım.
Sonra iade talep ettim kabul etmediler
Kredi yükleyelim vs dediler. Kabul etmiyorum sizinle çalışmak da istemiyorum dedim.

Bankaya başvurup KK dan yapılan işlem ile mal / hizmet alamadım desem? Amex le yaptık bir de işlemi?

3d secure kullandıysanız şifreli işlemse banka kesinlikle iade etmez.

  • oscar  (14.12.15 21:35:25)
3d olmadı. Hizmet alamadım diyeceğim abi. Amex değil visa imiş şimdi farkettim

  • Frederick Co  (14.12.15 21:37:35)
kredi kartı o işlere karışmaz. hizmet almadıysan hizmeti satana taahhüt edene yönlendirir. banka aracıdır. hizmeti ürünü garanti etmez. paranı aktarır

öbür türlü senin haricinde kullanım için birşeyler yapar
  • efruz  (14.12.15 21:44:25)
o önemli değil, 3d kullanmadıysanız telefonunuza bir şifre gelmedi ise bankaya harcama itirazında bulunacaksınız, ben bu ürünü almadım diyeceksiniz. 1 syda dln sonuçlanır çok büyük ihtimalle iade edilir. Bankaya bu işlemi ben yapmadım diyeceksiniz, orada biraz yalan dolan olacak yani.

Firmayla hiç mailleşmeleriniz var mı ?
  • oscar  (14.12.15 21:46:16)
3d lik mevzu değil aslında, ürünü veya hizmeti almadın yalnız kredi kartından bu tutar düştü ve firma iade etmiyor ise, bankana ulaşıp harcama itirazı kaydını iletmen gerekiyor.

  • dedikoder  (14.12.15 21:46:36)
Ne demek iade olmaz, internet alışverişlerinde 7 gün koşulsuz cayma hakkı var, bunu belirttiniz mi?

  • ekaterina  (14.12.15 21:55:09)
Harcama itirazından bahsediyorum. Reel olarak elime gerçekten bir şey ulaşmadı. 3D de olsa 7D de olsa hizmet alamadıysam banka iade etmek zorunda. Şimdi bu Lale'ler bu durumda ne yapar? İtiraz edeyim mi

  • Frederick Co  (14.12.15 21:57:53)
Şimdi süreç şöyle işleyecek
Banka itirazımı alacak firmaya frederick in siparişini teslim etmemişsin diyecek
İşte bu noktada o Lale'ler diyecek ki frederick bu fatura bu hizmet bu.
Ama frederick e gerçekten ulaşmamış.
Evet kardeşlerim tam olarak bunu soruyorum. Burada takibe giren işlemin sonucu ne olur
  • Frederick Co  (14.12.15 22:02:04)
güzel kardeşim 3d işlem yaptıysan bankanın umrunda olmaz, şifreyi girmişsin gerisi seninle firma arasında der. Bsnka burada aracıdır taraf değil. 3d yapmadıysan ama sorumluluk bankaya da düşer, ben böyle işlem yapmadım haberim yok dersen banka konuyu incelemye alır. Visa master dünya kuralları böyledir. Sen yalan söyleyeceksin benim haberim yok asla diyeceksin,

Ama firma ile aranızda maiilleşme var ise bankaya bunu sunacaklardır.

Uzaktan mesafe sözleşmesi imzaladıysan neden belirtmeksizin aldığın ürünü 14 gün içerisinde iade edebilirsin ancak hijyenik ya da özel yapım ürün ise geçersiz olur
  • oscar  (14.12.15 22:06:01)
Harcama itirazını bilmiyorsan lütfen yorum yapma oscar.

  • Frederick Co  (14.12.15 22:09:55)
Burada firmaya yasal olarak iade hakkınızı kullanmak istediğinizi belirttiniz fakat paranızı alamadınız.

Bu durumda harcama itiraz dilekçesinde benzer bir seçenek vardı (iş bankası) veya kendiniz ürünü teslim almadım ve geri gitti fakat paramı iade etmiyorlar derseniz, banka o parayı alır.

He genelde 30-60 gün sürüyor sanırım bu işlemler, o ayrı.

edit: Harcama itirazı sadece dolandırma için değildir:
www.isbank.com.tr

buraa görebileceğiniz gibi sadece 1. seçenek dolandırılmaya işarettir.
  • atom karincanin torunu  (14.12.15 22:14:47 ~ 22:17:15)
hocam ürünü nerden aldın gitti gidiyor falan mı

  • Bysb  (14.12.15 22:17:11)
hocam banka firmaya sorduğunda bu ürün nerede diye, adamlar çıkarıp kargocunun çıktısnı gösterecekler ürünü almamış die. Bankada sen ürünü almamışsın diyecek, banka ürün geç gelmiş sen ürünü beğenmemişsin bununla ilgilenmez. Banka bu noktada aradan çekilecek.

Sen sadece yalan söyleyip ben böyle sipariş vermediğim dersen banka itirazını kabul edip inceleyecek ve orada 3d konusu gündeme gelecek. Çünkü bı noktada dolandırıcılık başlayacak ve konu bankayı da ilgilendirecek.
  • oscar  (14.12.15 22:25:17)
Abi izinsiz işlem yapıldı demeyeceğim.
Mal / hizmet alamadım diyeceğim. Bu sadece ya. Kartımdan izinsiz işlem yapıldı gibi bir başvuru değil. Bankanın sağladığı taahhütü kullanabilir miyim onu merak ediyorum

  • Frederick Co  (14.12.15 22:30:19)
:) abi ben de onu anlatmaya calisiyorum, banka taraf degildir aracidir, yani banka kesinlikle bu duruma karismaz. Neden karismaz biliyor musun ? Cunku adama odeme yapilmistir bu tur durumlarda giren bankaya olur, banka donup firmadan tahsilat yapmiyor. Banka dolandiricilik durumlarinda kendine zarar yaziyor tutari. Her yil milyon tl butceye bu konu icin ayiriyorlar.

sen bu urunu ben aldim ama gec geldi dedigin an banka devreden cikacaktir. Ben isin etik olmayan ama % 90 parani alacagin yolu soyluyorum sana. Etiklik kismi sana kalmis ama
  • oscar  (14.12.15 22:36:16)
bankayla ne alaka abi. abartmayın allasen. Kabul etmiyorum sizinle çalışmak da istemiyorum falan demişsin bi de
tekrar ediyoru bankayla ne alakası var:)
ara: akıl fikir..
  • zynppp  (14.12.15 22:41:58)
eksisozluk.com

Abi bilmiyorsanız rica ediyorum yazmayın. Yormayın beni.
  • Frederick Co  (14.12.15 22:52:06)
Siz iyi misiniz?
Teslim alamadığım taahhütte bulundukları sürede teslim edemedikleri mal ı iade etmiyorlar.
Diyorum ki charegeback olayında bu işlem ne olur?
Kalkıp 3D yaptıysan olmaz diyor biri, biri de şüpheli işlem için sadece o diyor.
Bilmiyorsanız cevap yazmayın amk. Sorduğum soru ne, verdiğiniz cevap ne. Ne alaka? Ben bildiğimi iddia etmiyorum.
  • Frederick Co  (14.12.15 23:08:40)
Bankaya başvurdum. Gelişmeleri yazacağım

  • Frederick Co  (15.12.15 13:53:26)
tamamdır mesaj at bize de merak ettim ben de

  • oscar  (15.12.15 14:15:40)
Sayin musterimiz, harcama itiraz dilekceniz Bankamiza ulasmistir, incelenerek tarafiniza yazili olarak bilgi verilecektir.

  • Frederick Co  (16.12.15 18:27:26)
Yukarıda ayrıntıları verilen harcamaya ilişkin olarak yapmış olduğunuz itiraz tarafımıza ulaşmış olup, üyesi olduğumuz uluslararası kredi kartı kuruluşlarına ait kurallar çerçevesinde işleme alınmıştır.

Karşı bankanın veya işyerinin belge sunma hakkı bulunduğundan ve belgelerin de incelenerek sürecin devam ettirilmesi gerekebileceğinden, sonuçlanma süresi yukarıda belirtilen kurallara istinaden, 60 günden 180 güne kadar uzayabilmektedir. Bu süre içinde kart kullanımı ile ilgili sorun yaşamamanız ve kartınıza gecikme faizi yansıtılmaması için ilgili tutarı ödemeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. İtirazınıza ait sonuç ayrıca yazılı olarak tarafınıza bildirilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

T.GARANTİ BANKASI A.Ş. Genel Müdürlüğü
  • Frederick Co  (21.12.15 15:26:01)
cevabı yolladığın için teşekkürler bakalım olumlu dönüş olacak mı

  • zynppp  (21.12.15 15:42:31)
Karşı taraftan aradılar. Malzemeyi gönderelim size diye. Hayır kabul etmiyorum dedim.

  • Frederick Co  (12.01.16 08:54:36)
Bugün bankadan dönüş oldu.
Tutar kredi kartıma iade edildi.

i.hizliresim.com
  • Frederick Co  (13.02.16 08:18:11)
işletme gerçekten gerizekalıymış.

zaten teslim alsan bile internetten aldığın ürünü (bazı ürünler hariç) 14 gün içinde sorgusuz sualsiz iade edebiliyorsun. şimdi sen, "ben istemiyorum" dediğinde, hele ürünü teslim de almamışken ne diye işi zora koşuyorlar ki? asahgfaf ne salaklar var ya.

sitenin adını da yaz bari, işimiz düşerse alışveriş yapmayalım
  • azizakin  (13.02.16 09:16:12)
kartvizit bastırdım; o yüzden geri alamayız dediler

  • Frederick Co  (13.02.16 09:44:43)
Bu durumda aslında gerçekten iade hakkınız olmuyor;

ALICI Ürün'ü teslim aldığı tarihten itibaren ondört (14) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin bu Sözleşme'den cayma hakkına sahiptir. Ancak kanunen şu mal/hizmetlere ilişkin sözleşmelerde, kullanılmamış/istifade edilmemiş olsa dahi, cayma hakkı bulunmamaktadır : a) ALICI'nın özel istekleri veya onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallar (üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye/kişisel ihtiyaçlara özel hale getirilenler, ALICI siparişine istinaden yurt içinden veya dışından ithal/temin edilen özel Ürünler dahil...

Tabi teslimat sözleri falan işin içine ayrı, o konuda yorum yapamayacağım.
  • atom karincanin torunu  (13.02.16 11:53:58)