üniversitelerin tavan puanı hakkında

istediğim bölümün taban puanı ts1 373, tavan puanı ts1 387. şimdi ben ts1'de 390 yapsam kesin o bölümü kazanır mıyım? yoksa 400/450 yapanlardan bana sıra gelmez mi? biraz saçma bi soru oldu ama merak ediyorum. bu tavan puanı tam olarak nedir?

öyle bir kesinlik yok, olamaz. o seneki yapılacak tercihlere göre belirlenir tavan ve taban puan. bir bölüm bir anda patlama yapabilir, bir diğeri bir anda gözden düşebilir falan filan. yaklaşık bir sıralama ve puan verir bize önceki senelerin puanları ve sıralamaları.

  • devilred  (14.12.15 18:51:55)
Taban puan o bölümü tercih edip de yerleşen en son kişinin puanı. Tavan puan ise o bölüme ilk yerleşenin puanı. Taban ve taban puanın sabit kaldığını düşünürsek sen 390 puan alırsan kesin yerleşirsin. Çünkü bölüme ilk yerleşenin puanından yüksek bir puanın olmuş oluyor. Zaten bu durumda bölüme ilk yerleşen sen olursun.

  • mr sherlock  (14.12.15 18:55:48)
taban puan: geçen sene o bölüme en son sıradan giren kişinin puanı

tavan puan: geçen sene o bölüme ilk sıradan giren kişinin puanı
  • bobinhoo  (14.12.15 18:56:29)
sıralamaya bakacaksın.

  • mattiadestro  (14.12.15 19:37:14)
tavan-taban hesabı yapma. sıralamaya bak.

  • vayezikhan  (15.12.15 10:44:31)