pullarım geldi

Postcrossing icin ptt filateli servisinden söylediğim pullar geldi. İlk defa pul aldım. Heyecanlıyım.

Yannız biraz büyükçe midir nedir anlamadım neden boyle hayvani yapmıslar?

taş serisi var, dokulu falan boyle.

Osmanlı kalyonları altın yaldızlı.

Şeker şeyler pullar velhasıl.

soru: pulları sever misiniz? pul koleksiyonunuz var mı? kızlara gösterir misiniz?

nerden aldın? kaça aldın?

  • all girls dream  (14.12.15 17:02:25)
www.filateli.gov.tr den istediğiniz seriyi edinebilirsiniz, kredi kartı veya debit kart geçmekte, kargo ödemiyorsunuz.

yurt dısına 2.50 lik pul yapıstırmanız gerekıyor, ben 3.75 liklerden alıyorum, bir 2.50 lik ve bir 1.25 lik geliyor. 1.25 likleri 2.50 ye tamamlayıp yapıştırıyorum.
  • anonymice  (14.12.15 17:05:14 ~ 17:06:31)
Filateli sayfası kadar kullanıcı dostu olmayan bir satış sitesi görmedim. PTT'nin özeti gibi. Ben de postcrossing'ciyim bu arada, hayırlı olsun :) Sakın yanlışlıkla resmi pul alma bir de.

  • whoosie  (14.12.15 17:06:22)
@whoosie
bence filateli sayfası gayet basit ve kullanıma yönelik. Daha baska bisi dusunemezdim o site icin.

Resmi almadım. normal pullardan kolaj yaptım.

happy postcrossing:)
  • anonymice  (14.12.15 17:07:42)
Öncelikle güle güle kullanın pullarınızı :) siteyi şuan inceleyemiyorum ama pullar kendi değerleri kadar mı fiyattan satılıyor.
Yani beş liralık pul beş tl mi?

Pulları severim, çok da kullanıyorum, koleksiyonum yok, olsa kızlara göstermem, sürekli kendim bakarım.

Bir de yurtdışına normal zarfsız kartı iki bucuk liraya mı atıyorsunuz, ben her ilde farklı para ödüyorum, çözemedim bu işi?
Bir iki ay önce bir yirmi beşe gönderebiliyordum, şimdi arada iki veriyorum. Ülke ye göre de mi değişiyor nedir sizde durum?

Postcrossing üyesi ptt mağduru kişi,

Sevgiler.
  • a perfect lie  (14.12.15 17:24:07)
5 liralık pul yok. 3.75 lik var, ve 2.50 artı 1.25 seklınde geliyor. Filateli sitesinde ayrıntılarda kac paralık oldugu yazıyor. ve evet değeri kadar ödüyorsun. kargo ucreti de yok.

yurtdısına kartpostal benim bildigim 2.50 liraya gidiyor, ama farklı soylevler var bu konuda.

postaneden direkt pulsuz gonderirsen yani elektronik pullu değişebiliyor fiyatı. ama yurtdısı 2.50 diye biliyorum. hayır zaten baska pul yok. 1.25 ve 2.50 den baska. istesen de gonderemezsin :)
  • anonymice  (14.12.15 17:51:24 ~ 17:53:24)
Nasıl yok, ederi beş kuruş olan pullar bile vardı kalktı mı? Belki sitede yoktur da daha bir kaç ay öncesine kadar 1 tllik de pullar vardı :/

  • a perfect lie  (14.12.15 17:56:18)
ya hayır var da, benim amacıma hitap edenler 1.25 ler ve 2.50 ler, onun dışı kurtarmıyor o açıdan :)

  • anonymice  (14.12.15 17:59:46)
Babamin baya ciddi pul koleksiyonu var. ilkokulda dogumgunlerine gittigimde pul defteri ve 15-20 pul hediye ederdim :p onemli parcalari da var ama ben pek anlamiyorum :/

Gittigimiz her yerden kart atiyoruz ama
  • la noix  (14.12.15 18:36:11)
pulları severim ama özel basım olanları daha çok severim, pul koleksiyonum yok, babanım varmış kızlara göstermiş mi sormadım hiç, olsa idi gösterirdim kesin.

  • selam  (14.12.15 18:46:52)
severim, ilkokulda biriktirdiğim pullar var, hâlen duruyor(çoğu sovyet pulu). sonrasında devamını getirmedim. kimsenin ilgisini çekmedi ki göstereyim.

  • late viper  (14.12.15 19:10:53)
Genel yanıt olarak; kartpostal 2.80. Bazı postanelerde "uçakla gidiyor" diye 20 kuruş ekstra istediklerini duydum. Pulun değeri ne olursa olsun gişeden verirken farkını ödeyebilirsiniz, yani tam pul koymaya gerek yok.

Filateli sitesini sevmememin sebebi ne fiyata göre düzgün sıralama oluyor, ne adam gibi takip kodu veriyor (kısa süre önce vermeye başlamış diye duydum ama test etmedim.) Bir de değerli kağıt kategorisinde geliyor, bir kere ben yerimde olmadığım için ofise bırakmamışlar, ilçe merkez postanesine bırakmışlardı falan.
  • whoosie  (14.12.15 20:09:51 ~ 20:11:45)