kekim kabarmıyor

yumurta, un, yağ, şeker, hindistan cevizi, ceviz, fındık, kakao, kabartma tozu, vanilya, süt koyup çırpıyorum. önceden 150 derece ısıtılmış fırına koyuyorum ama hiç kabarmıyor, içi de pişmiyor.
ne yapmalı?

yağ miktarını çok az yükseltip bi kaşık da yoğurt eklemeyi deneyebilirsin

  • Kykeon  (13.12.15 12:37:51)
Tarifi buna göre modifiye et. Önce yumurta ile şekeri çırp. Yağ katı ise onu da önce çırp.

www.ardaninmutfagi.com
  • Lim5  (13.12.15 12:39:11)
Hepsini bir kere de pişirme.

Malzemeler oda sıcaklığında olsun.

Un+k tozu+ canlıya karışımını eleyerek koy.

180 derecede ısıt fırını.

Kapağını açma ilk yarım saat.

Son olarak fırında da sorun olabilir.
  • mza  (13.12.15 12:40:29)
köpük haline gelene kadar çırpman lazım. bir de oda sıcaklığında olacak süt vs. dolaptan çıkardığın gibi keke girişme, öncesinde biraz beklet.

  • nice tnetennba  (13.12.15 12:47:55)
Yumurtayla sekeri once cirpip digerlerini ekleyeceksin

  • la noix  (13.12.15 13:24:44)
ilk önce şekerle yumurtayı karıştırıp köpürene kadar çırpmak gerekiyormuş. bir de unla kabartma tozunu birlikte eklemek gerekiyormuş.

  • rivulet  (13.12.15 13:27:43)
once yumurta ve sekeri mixer ile kopuk ya da krema gibi olana kadar yaklasik 5-7 dk cirpiyorsun. bu arada ekleyecegin kadar un kenarda bir tabakta kabartma tozu karismis bir sekilde en az 10 dk dinlenecek.

krem sekline gelen yumurta seker olayina yagi ekleyip 1-2 dk daha karistirdiktan sonra, diger malzemeleri ekleyebilirsin unutma en son unu ekleyeceksin. unu ekledikten sonra en fazla 1-2 dk daha karistiriyorsun. burada unun homojen dagildigindan emin ol.

olusan karsimi en az 15 dk dinlendirmen lazim firina koymadan once. firini 160 dereceye getiriyorsun. karisimi firina koydugunda derecenin 160 oldugundan emin ol. yani kesinlikle 160 olmadan koyma.

en onemli kisim: kesinlikle firinin kapagi acarak kontrol etmiyorsun. kesinlikle kapagi acma. 40-50 dk arasi pismis hayvanlar gibin kabarmis olur.
  • tezek  (13.12.15 13:29:53)
kabartma tozunun ıslanmaması lazım, unun içine gizlemelisin onu.

  • mesgul ve huzursuz  (13.12.15 16:19:35)
sıvılar ayrı kuruları ayrı ekleyin. sıvılar çok iyi çırpılmalı kurular sonradan eklenmeli ve eklendiği anda kesinlikle çırpılmamalı, spatula ile hafifce yuvarlak hareketlerle karıştırılmalı. ne kadar iyi çırparsan çırp kuruları ekledikten sonra çok karıştırırsan havası kaçar asla kabarmaz.

  • patiska  (13.12.15 17:33:39)
patiska nın dediğini yap her türlü kabarır

  • kurremkamerruk  (13.12.15 17:43:46)
fırın kapağını hiç açma. 50 dk sonra falan almadan önce kontrol etmek için aç sadece.

  • sttc  (14.12.15 00:27:08)
kabarmasi icin, eger karbonat kullandiysan (k.tozunda farketmiyor olabilir), kapagi acmaman gerektigini biliyorum. bir de 150 cok dusuk geldi bana. sanki genelde 175 derecede pisiyor kekler ve 35-40 dk.

  • bir varmis bir yokmus  (14.12.15 00:33:43)