3500 tl maaşınız olsaydı ne kadarlık bir evde kiracı olmak isterdiniz?

Mekan ankara.

1000 liralık evde kiracı olmak isterdim. yanıma da 1 ev arkadaşı tabi ki.

  • karsinin aksisi  (13.12.15 12:05:20)
evli - bekar, çocuklu - çocuksuz olma durumuna göre değişir. bekar olsam tutabileceğim en az tutara hangi evi bulabilirsem ona taşınırdım. ankara da kira fiyatlarını bilmiyorum ama. işe yakınsa bekarsam semte filan bakmam yani 500 e bulsam otururum. 600 700 diye gider. amacım en düşük fiyata oturmak. bu arada cinsiyete göre de değişir. kadınlar her semtte oturamaz sonuçta. daha güvenilir yerler ararlar. site güvenlik gibi şeylere bakarlar. erkeklerin böyle bi sorunu yok.

  • ergenpezeveng  (13.12.15 12:06:44)
bekarsan maksimum 750.
ya da 1000 liraya ev arkadaşıyla.

  • uzdeniz  (13.12.15 12:08:56)
şu an evli değilim ama 7 ay sonra evleniyorum. aile evi olacak yani ev. bu arada müstakbel eşim de bir süre çalışmayacak.

  • buffy de vampir sayılır  (13.12.15 12:10:31)
Semt?

  • floydian  (13.12.15 12:13:21)
1750 2000 falan

  • i ve been mistreated  (13.12.15 12:13:44)
semt olarak da merkez veya merkeze yakın semtleri düşünüyorum.

  • buffy de vampir sayılır  (13.12.15 12:17:00)
O zaman is zor. 1200 lira min. gozden cikarin derim.

  • floydian  (13.12.15 12:21:18)
Eve toplam giren mi 3500, bir kişininki mi 3500? Bir kişininki 3500 ise ve kira paylaşılacaksa 2000'e doğru gidebilir ama iki kişinin toplam maaşı 3500 ise, o zaman 1000-1250 civarı bir şeyler olabilir. Eve giren paranın üçte biri gibi diyelim.

  • aychovsky  (13.12.15 12:21:30 ~ 12:22:00)
Hmm araştırma görevlisi maaşı :)
Ben Ankara'da ailemin evinde yaşıyorum, geçinemiyorum. O yüzden 500-750 aralığından yukarı çıkmak istemezdim herhalde kiraya çıkmam gerekseydi.

  • kayranin kedisi  (13.12.15 12:33:19)
@aychovski, bir süreliğine sadece ben çalışacağım. dolayısıyla totalde 3500 lira gelir olacak.

  • buffy de vampir sayılır  (13.12.15 12:33:32)
@kayranin kedisi, bingo :)

ben de o fiyat aralığındaydım açıkçası, hatta etimesgut hakkında da sorularım olmuştu burada birkaç gün önce. burada sormamın sebebi, kendimi sorgular halde bulmuştum "acaba ben cimri birisi miyim" diye :))

cimrilikle alakası yok denilebilir bilemiyorum ama kendimi biraz cimri hissettim son zamanlarda.
  • buffy de vampir sayılır  (13.12.15 12:35:49)
ümitköy.

  • Kykeon  (13.12.15 12:36:22)
ben 1500'e kadar çıkardım. ev önemli. geriye 2000 lira kalıyor. eşin ne kadar süre çalışmayacak bilmiyorum ama türkiye'nin herhangi bir yerinde ayda 2000 lirayla geçinilir bence. standart yüksek olmaz belki ama öyle pis pis fakir gibi de yaşamazsınız. nispeten düzgün bi' yerde eli yüzü düzgün bir evde olacaksınız zaten, yani en azından 1500 lirayla bunu halledebilirsiniz diye tahmin ediyor/umuyorum. araba veya kredi durumları varsa biraz sıkıntı olabilir ama yoksa 2000 liranın idare etmesi lazım yav. iki kişisiniz zaten, sen çalışıyorsun. mutfak alışverişiniz, faturanız ne olacak ki sanki?

ha biz baleden operadan çıkmayız, hafta sonları pekin ördekleriyle halay çekeriz diyorsanız o zaman problem olabilir. ben sığır yaşam koçu olarak vasat altı-vasat bir hayat için konuşuyorum. kendimi düşünüyorum, ayda 2000 lirayı harcayacak yer bulamam. ne yapcam ki ya. arpamı alırım suyumu alırım faturamı öderim bi ihtiyacım varsa ona harcarım tamam işte.
  • der meister  (13.12.15 12:44:54)
@der meister, eşyaları taksitle alacağız, dolayısıyla onları ödemekten her hafta sinemaya tiyatroya falan gidemeyiz üstat :) ki ankarada tiyatro ucuzdur yahu, ben 50 kuruşa(öğrenci için) büyükşehirin tiyatrosuna gidiyordum 2007-2011 arası, hatta bazen tam bilet alıyordum 1 Liraya :D
Devlet tiyatrosu da ucuz, o zaman 5 lira mıydı neydi, tam hatırlamıyorum.

1500 TL çok yani üstat :) tek çalışan ve bir miktar borç ile başlayacağız evlilik hayatımıza. bundan dolayı çok, yoksa borç harç olmasa iyi bir miktar aslında. şimdilik üst limit 1000 tl olacak sanırım.
  • buffy de vampir sayılır  (13.12.15 13:42:00)
İstanbul'da hayvan gibi kira fiyatları olunca, insan 1000 TL altının ahır gibi bir şey olduğunu hayal ediyor.

Bir de ben sıfıra sıfırla başlayacağınızı da düşünmüştüm. Eksi ile başlıyorsanız, 700 TL civarı Ankara'da güzel evler vardır belki.

Kolay gelsin. Çalışan bir insanın finansal açıdan kafası rahat bir şekilde evlenememesi, lüks değil de yaşanabilir bir hayat standardını tutturamaması toplumun dertlerinden biri gerçekten.
  • aychovsky  (13.12.15 13:53:40 ~ 14:35:28)
Maks. 750 kira.
Elektrik, su, aidat, yakit, internet vb. harcamalari da ekleyince 750'lik bir evin gideri en 1250-1300 olur. Daha buna bir de aylik yol parasini da ekleyince en az 1500 oluyor. 500-600 civari da mutfak masrafi. Yani sadece evin masrafi her ay ortalama en az 1800-1900 liraya gelir bu sekilde.

Bir de esyalarin taksitlerini de ustune koyunca belki de yetistiremeyebilirsiniz bile maasi. Ben de ayni durumdayim ve ne kadar zor oldugunu biliyorum. Allah yardimciniz olsun.
  • isott  (13.12.15 14:32:49)
haci eğer üşümeden oturmak istiyorum diyorsan çiğdem diyorum sana. evin kalitesine göre kira 700-1200 lira arası. biz 800'e oturuyorduk. apartmanların merkezi ısıtması var. aidatları 200 tl. etti mi sana 1000. su parası apartmana ödeniyor. sıcak soğuk ikisi de apartmandan geliyor. ortalama 50 gelir. kapıcısı var her akşam çöpünü alır sabah saat 7.30'da ekmeğini bırakır kapına. aidata dahil. apartmanlarda süperonline var. biz 50 liraya 25 mbps 100 gb adil kullanımlı kulanıyorduk.

kızılaya dolmuş ile 15-20 dk. ammaa sorun şu ki hafta içi dolmuş 5dkda bir gelir. haftasonu özellikle pazar 15 20dkyı buluyor.

hayat tarzı olarak muhafazakar bir insansan sana gitmez bu semt ama. yok değilim diyorsan fiyat performans olarak en iyi semtlerden biri. ha bir de tüm semt odtü ormanı ile çevrili. o yüzden müthiş temiz bir havası var.
  • ayiadam  (13.12.15 15:40:06)
Dikmen taraflarında 800-850 tl civarında, dolmuş ve otobüs hatlarına yakın yerler bulunabiliyor 3+1.

  • sevgikusunkanadinda  (13.12.15 15:41:51)