iki kişi arasında geçen özel yazışmaları yayınlamak suç mu ?

2 kişi mesajlaşıyor, taraflardan birisi diğerinin rızası olmadan aralarında geçen konuşmadan bir mesajı bir forumda yayınlıyor.

Bu suç mudur ? Suçsa hangi kanuna göre suçtur. Kanunu ve ilgili maddesini de belirtirseniz çok sevinirim.

Forumlarda suç değil ama sözlükte bi ara suçtu. Neye istinaden suç olduğu konusunda ise hiçbir fikrim yok.

  • ataturkiye  (18.10.09 19:03:03)
iletisimin gizliligi temel hak ve hurriyetlerdendir. suç. nick belirtmeden yapılabilir, o zaman anonim oluyo da.. gerçi bu forum olaylarını hiç bilmiyorum

  • emraah  (18.10.09 19:04:04 ~ 19:05:10)
medeni kanun md.24,25.(ancak yayınlanan yer,konusmanın içeriği ve kişiler üzerindeki etkilerine göre değişebilir.)

  • losencilis  (18.10.09 19:05:53 ~ 19:09:09)
iletisimin gizliliğine ters oldugundan suc. her hangi bi mecrada yapılması suc. forum vs farketmez. ve evet temel haktır, anayasada bile yazar.

  • bryan fury  (18.10.09 19:24:54)
ayrıca etik de değil ayıp birşey bu.

  • guess  (18.10.09 20:10:59)
tck:

Haberleşmenin gizliliğini ihlâl

MADDE 132. - (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlâli haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

(4) Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.
Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması

MADDE 133. - (1) Kişiler arasındaki alenî olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, iki aydan altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Katıldığı aleni olmayan bir söyleşiyi, diğer konuşanların rızası olmadan ses alma cihazı ile kayda alan kişi, altı aya kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

(3) Yukarıdaki fıkralarda yazılı fiillerden biri işlenerek elde edildiği bilinen bilgilerden yarar sağlayan veya bunları başkalarına veren veya diğer kişilerin bilgi edinmelerini temin eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu konuşmaların basın ve yayın yoluyla yayınlanması hâlinde de, aynı cezaya hükmolunur.
Özel hayatın gizliliğini ihlâl

MADDE 134. - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.
  • devourthedamned  (18.10.09 20:15:56)
yazılanları okumadım atni şeyi yazıyo olabilirim ama etik değil bence

  • tueio  (18.10.09 23:37:59)