İyi bir fikir mi değil mi

23 yaşındayım, Şimdi işe başlasam istanbulda, aylık 2500 civarı bişey kazanıcam. Kendi evim yok kira masrafım olucak. Hayat da pahalı kenara bişey koyamıcam ama iş tecrübesi vs kazanıcam
Öte yandan avrupada bi şehirde, şehirden uzak bir yerde çalışabilirim. Kalacağım yeri yememi içmemi onlar karşılıyor kazanç aylık 3000euro. Ama sosyal hayat falan hiç yok ve yaptığım iş amelelik. Kaldığım yerde aynı şekilde çok kötü, köle gibi çalışıcam yani. Kazandığımı kenara atıcam.

2-3 yıl falan bu amelelik işini yapsam biraz para koysan kenara sonra gerçek işime başlasam nasıl olur? İyi fikir mi yoksa 26 yaş geç mç olur iş hayatına atılmak için

Çok kötü fikir.

60 yaşına geldiğinde 24. yaşını 36 bin euroya sattığını görünce çok üzüleceksin.
  • roket adam  (10.12.15 15:48:06 ~ 15:51:43)
fena değil aslında lan

  • xin zhao  (10.12.15 15:49:29)
baya kötü fikir.

  • jack of hearts  (10.12.15 15:53:03)
ROKET,

kaç yaşındasın?
  • cenkertem.afc  (10.12.15 15:55:11)
iyi fikir

  • jimicik  (10.12.15 15:58:10)
üzerinde ilaç falan denemeyeceklerse, sadece saman balyalarını taşıyıp inek boku süpüreceksen süper bi para 3000euro. seks imkanı varsa ben de gelebilirim. karı kız ortamı yoksa bi hafta sonra koyunlara, ördeklere yan gözlere bakarsın allah muhafaza eşcinsellik başgösterir.

  • kaledekiyalnizlik  (10.12.15 15:59:47)
26 yaş hiç de geç değil. amelelik de olsa bir deneyimdir. dil öğrenip, farklı kültürlerle tanışacaksınız, bu yönüyle de bir artı.

@roket adam: burada kalırsa da çalışacak hem de istanbul gibi bir yerde ve çok az bir maaş ile.
  • givemesomesubstance  (10.12.15 16:05:45 ~ 16:05:58)
23 yaşında (daha bu genç yaşında) 2500 tl kazanip birikim yapamayacaksın. tamam ama hayat pahalı dedikten sonra 5000 tl alan da geçinemezki. geçinemediklerini ben biliyorum
işle beraber geçimi de öğrenmek, para harcayan elimize iyi ayar vermek lazım önce.

  • 1adam  (10.12.15 16:06:28)
bana deseler ki 300k için 2-3 yılını yiyeceğiz. seve seve derim. yurt dışında sosyal hayatın olmayacak tamam ama istanbul'da da farklı olmayacak ki durum. 2500 tl ile tek başına anca hayatını idame ettirebilirsin.

  • hononu  (10.12.15 16:19:32)
yurtdışı şart mantıklı bence gitmelisin

kontenjan varsa beraber gidelim
  • horizon  (10.12.15 16:27:32)
iyi fikir. yapan birini de taniyorum. 3 sene calisirsan askerlikten de yirtarsin. türkiyeye göre bir 6 ay oradan karin olur. orada kazanacagin tecrübe türkiyede ise yarar mi yoksa amelelik mi?

  • kucukharfler  (10.12.15 16:35:49 ~ 16:37:38)
gittiğin yerde sosyal olamayacağın fikrini nereden edindin?

eve mi kilitliyorlar?

yorum yapmamız için daha spesifik bilgiler vermelisin. istanbul'da yapacağın iş ne, yurt dışına gidersen orada yapacağın iş ne? belki istanbul'daki iş ortamı seni avrupa'daki iş ortamından daha amele gibi hissettirecektir.

bana kalırsa kazanacağın paralardan ziyade avrupa'da edineceğin her türlü tecrübe için bile ben avrupa'yı tercih ederdim. bunun getirisi olabilecek daha bir sürü şey var. yapacağın işleri de söylersen daha da açabiliriz konuyu.
  • m murphy  (10.12.15 16:45:07)
Bir de bulundugun ülkede haftasonj dil kursuna vs gidersen 3 yilda bülbül gibi konusabilirsin. Yurt disina +1 diyelim.

  • c63amgci  (10.12.15 16:45:09)
yanlış hatırlamıyorsam hali hazırda türkiye dışında yaşıyorsun zaten, o yüzden yurtdışı tecrübesi edinirsin laflarını dikkate almamak lazım. yine de avrupa daha iyi görünüyor bu seçenekler arasında, sıkıldıkça kaçabilirsin zaten izin zamanlarında filan. olur o iş yani.

  • devilred  (10.12.15 16:51:19)
kesinlikle yurtdışı. 3 yılda ye-iç, yine kenara 70 bin euro atarsın. o parayla istanbul'a döndüğünde evini alırsın, hayata 1-0 önde başlarsın.

yurtdışında istersen tuvalet temizle, burada herkes sana "oo yurtdışında çalışmış" diye bakacak. işe girmen de kolaylaşacak.

bir de askerliği de 1000 euro ya aradan çıkarmış olacaksın.

karı-kız işin yoksa burda, durman hata.
  • sufte  (10.12.15 17:07:16)
23 yaşındayım, biriktir o parayı. hayata bir adım önde başlarsın diye düşünüyorum. en azından birikimin olur.

  • dirildimde geldim  (10.12.15 17:19:22)
neye amelelik dediginiz burada bence kilit.

  • e haliyle  (10.12.15 17:45:19)
muhteşem fikir.

sanki 23 yaşında burada olsan ne yapacaksın? yine ev-iş-arada bir ortam üçlüsünün dışına çıkamayacaksın.

git çalış. çok pişman olursan dönersin. pişman olmazsan geldiğinde 26 yaşında olursun. hiç bir şey için geç değil 26.

not: 26 yaşındayım, her boku yedim şu güne kadar ama "24 yaşım harikaydı ;)" diyemiyorum.

git.
  • burberry  (10.12.15 18:13:00)
o bu değil öyle iş varsa bizi de aldırsana panpa :( ameleliğe 3000euro+kalacak yer+yeme içme

  • xin zhao  (10.12.15 19:21:11)