Köylü mahsülü ne yapar?

Selam, iki sorum var;

-Köylü'de sürekli mahsül olur mu yoksa hasat zamanı yılda bir kere ürünü satar,halciler falan depolama işlemini mi yapar?

-Bir köyde genelde çiftçi aynı ürünü mü eker yoksa genelde birbirlerinden farklılaşmaya mı giderler?

Olmaz. Hasat zamanı hasadını doğrudan ya devlete ya tüccara satar.

Genelde aynıdır, yani çiftçiler genel olarak aynı şeyi eker. Daha doğrusu ektikleri 3 4 farklı şey vardır. Onları ekerler.
  • kljgslsdkjsd  (06.12.15 14:27:36)
köyün kooparatifi var ise ürünü kooparatife verir, onlar saklar pazarlık yapar satar, ürün sahibine parasını verir, yoksa direk tüccara hatta bir önceki seneden satmaya başlar, yani şu anda tarlada ekilmiş olan ürünün sahibi köylü değil ne yazık ki. çoktan tarladan çıkacak ürünü sattı bile.

sürekli aynı ürün ekilmez zira toprak verimsizleşir, farklı farklı şeyler ekilir sıra ile bazı bölgeler senede 3/4 farklı ürün eker bu döngüyü bu şekilde sağlar bazıları ise 3/4 sene eker bir sene yatırır toprağı.
  • selam  (06.12.15 14:49:46)
ürüne göre değişir... çiftçide tahıl varsa bir kısmını kendine bırakır gerisini hemen satar... satım alanlar ya un yaparlar ya da yem olarak kullanılar...
işin sebze kısmı da aynı. satın alanlar çoğunlukla halcilerdir. ve hemen satarlar. sebze fazla dayanmaz.
meyve konusu ise değişik. çoğunlukla hemen satmaz. soğuk hava deposunda bekletip iyi para ettiği zaman satarlar...
Genelde çiftçiler aynı ürün ekerler.
  • gotic  (06.12.15 16:44:35)