Kpss cahiline yardim edelim, bos gecmeyelim.

6 aylik ozel sektorde yeni mezun is arama surecinin ardindan hic aklimda olmayan kpss ye yonelmeye karar verdim. Su ana kadar devleti hic dusunmemistim, o yuzden kpss hakkinda bilgim sifir.
Biraz bakindim internette ama pek anlayamadim.
Makine muhendisligi mezunu biri hangi kisimlardan giriyor?
A grubu B grubu nedir?
Yds ye girmeden olmaz mi?
Bir de bu cift yillar ve tek yillarda yapilan sinavlarin farkiyla ilgili muhabbeti anlamadim.

Su zir cahil kardesinize yardim eder misiniz?

mühendisler genellikle p3 ile atanıyor. çift yıllarda yapılan kpss ile aldığınız p3 puanı ile genel atamaya giriyorsunuz. bunun dışında bazı kurumlar da (hazine, epdk, mke vs) mühendis alıyor ama farklı puan türleri istiyorlar. çoğunluğu yds puanı da istiyor ya da doğru sayısı. bunların çoğu p1 (genel kültür+yetenek+ingilizce) ya da atıyorum p101 gibi puanlar istiyor. siz kendiniz yolunuzu seçin onda göre de istenilen derslere çalışırsınız.

başarılar.
  • nouma21  (05.12.15 19:09:09)