[]

ingilizceye en çok benzeyen yabancı dil

onu öğrendikçe ingilizcemi de pekiştirebileceğim bir dil var mı. almanca ve ingilizce benziyordu ama almancadaki artikeller gıcıktı. şimdi önümde fransızca ispanyolca ve italyanca seçenekleri var bu üçünüden birinin basic seviyesini almayı düşünüyorum dediğim şartlara hangisi uyyor. rusça da var aslında ama hem apayrı bir dil hem de kiril var kiril olmasa onu alırdım da basic için kirille uğraşamam.
 
fransızca veya ispanyolca sanırım. yani fransızca bir şey okuduğumda tanıdık kelimeler çıkıyor karşıma baya en azından. fransızca bilenler daha iyi bilir tabii.

bir de ingiltere'de ispanyol arkadaşlarım ingilizcesini hatırlayamadıkları kelimeleri ispanyolca söylerler ve çoğu zaman anlaşılırdı. burdan yola çıkarak da ispanyolca ve ingilizcenin de benzer olduğu söylenebilir.
 • nathanieltroy  (04.12.15 11:45:02) 
Bence flemenkce en cok benziyen dil. Almanca ve ingilizcenin karisimi gibi. Mesela ingilizcede "What is your name?" flemenkcede karsiligi "Wat is jouw naam?"

Buna ek olarak eger flemenkce konusurkan araya ingilizce kelime katarsan insanlar sasirmaz. Cünkü ingilizce kelimeleri es anlamli olarak kullaniyorlar. Ayni bizdeki plaza türkcesi gibi.
 • emrahday  (04.12.15 11:51:52 ~ 11:53:44) 
İskoçça. Gaelic değil ama, cermen dili olan. Hatta ingilizcen iyiyse baya anlayabilirsin direkt olarak.

sco.wikipedia.org

hatta konuşmasını anlamak okumasından da daha kolay. Mesela burada iskoçça konuşuyor adam www.youtube.com Bilmesem ingilizce sanırdım açıkçası.
 • noluyo yaa  (04.12.15 11:52:17 ~ 12:01:00) 
Fransizcayla ingilizcenin grameri çok farklı. Kelime olarak baz alırsak benzeyen kelimeler var ama türkçede de ingilizce ya da fransızca kelimeler var, öyle düşünün.

Normalde almanca derdim ama istemiyormussunuz. Bu üç dil içinde de en fransızca ya da ispanyolca diyorum fakat ingilizceye benzedikleri için değil, öğrendikten sonra size bir şeyler katacağı için.

Flemenkce de gerçekten çok benziyor.
 • fraise  (04.12.15 12:08:34) 
hazırlıktayken okuduğumuz oxford kitabında ingilizcenin, almanca ve fransızca karışımı olarak ortaya çıktığı yazıyordu.


 • devilred  (04.12.15 12:29:11) 
Kesin bilgi: www.wikiwand.com


 • theodor  (04.12.15 12:45:46) 
adam ogrenmek icin dil soruyor, garip garip diller soyluyorsunuz.

almanca ve italyanca ile ugrastim daha once, cok vakit ayirmadim, ama almancadan cabuk biktim, italyanca ise bir gun donmemi bekliyor :) cok matematiksel bir dil, ogrenmesi nispeten kolay. ama diyorum ki keske fransizca ogrenseydim. ucunun arasinda en ideal baslangic dili. yanlis anlama, kolay demiyorum. ideal diyorum bak. zorluk seviyeleri
fransizca>ispanyolca>italyanca

sana nacizane tavsiyem, fransizcadan basla. sonra sirasiyla ispanyolca ve italyancayi pratik anlamda kullanabilecek seviyede ogrenmen icin birer yildan az bir sure yeterli olacaktir. ondan sonra da dort yabanci dilim var diye dolasirsin.
 • whoami  (04.12.15 12:58:09) 
O dediğin üç dilde de artikel var önce onu diyeyim. Artikelsiz pek az avrupa dili var.
Yaygın olmayan diller. Arapçada da feminen maskülen türü kavramlar var. Rusçada da var. Bundan pek kurtuluşun yok.

Dediğin üç dili de öğrenmeye çalışmış ve yüksekten temele değişen seviyelerde anlayabilen biri olarak fransızca derdim. Özellikle entelektüel kelimelerde çok ortaklık var.
 • i ve been mistreated  (04.12.15 13:07:50) 
Fransizca basit kelimeler ingilizcenin tassakli kelimeleridir. Simdi ornekleri tam hatirlamiyorum ama SAT icin fransizca ders alan arkadaslarim vardi


 • la noix  (04.12.15 13:16:22) 
biraz ukalalık olacak ama 4 dil bilen biri olarak yazayım istedim. Öğrendiğinizde işe yarayacak diller ile ilgili oalrak bilgi vereyim. İngilizcede bulunan kelimeler ile en yakın bence Almanca. Fakat Almanca'nın grameri biraz kasar. Fransızca, Portekizce, İspanyolca ve İtalyanca hepsi aynı ailedir. İngilizce cümle yapısıyla ve gramer olarak pek benzemezler. Bunların arasında en kolay öğrenebileceğiniz İspanyolca'dır. İspanyol diline biraz kulak aşinalığı nedense biz Türkler'de mevcut. İspanyolcayı öğrenirseniz aynı aileden diğer dilleri de kolay öğrenirsiniz. Bunlar arasında en zoru Portekizcedir. Portekizce biliyorsanız geri kalan 3 dili çok rahat öğrenirsiniz. Ben hepsini dinleyerek öğrendim. Dil bilgisini de dili konuştuktan sonra kendim çalışarak öğrendim. Hatta ara ara duolingo programından çalışarak taze tutuyorum. Aklınızda bulunsun.


 • laranja  (04.12.15 13:44:56 ~ 13:45:17) 
sorunun cevabını kimse vermemiş, ben verim: "yok".

almanca başta ingilizceye biraz yakın gibi görünebiliyor ama biraz işin içine girince işin aslının öyle olmadığını farkediyorsun. ama aynı ailedenler tabi, ona lafım yok.

bahsettiğin şeyin yapılabileceği dil aileleri bildiğim kadarıyla şöyle:

- isveççe, norweççe, danca

ve

- ispanyolca, italyanca, portekizce

bunun harici diğer avrupa dillerinde zor.
 • eindaclub  (04.12.15 13:56:28 ~ 13:56:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.