[]

Işid'in suriye iç savaşı ve arap baharı ile ilişkisi nedir?

Merhaba, bu konuyla ilgili bir ödev hazırlamam gerek, neler yazabilirim? arap baharı ve suriyedeki iç savaş ışid'in çıkışına hangi yollardan zemin hazırlamıs olabilir? otorite bosluğu dısında neler diyebilirim? Çok teşekkürler
 
Solun baş gösterdiği yerde; uluslararası sistem ve içteki 'gerici' ittifak bir anda el birliğiyle karşı saldırıya geçiyor. Böylelikle sola karşı geliştirilen gericilik bir anda tek çare oluyor. Özgürlükçü sanılan (neo) liberaller de bir anda doğan kötülüğe şaşkın şaşkın bakıyorlar. Halbuki radikalizmi sağa çekince elde bu oluyor. Tarihsel örnekler: alman spartakist ve sonra sosyal demokrat hareketinin çöküşü nazileri; iran'da şahı deviren ittifakın bastırılıp mollaların doğurulması ve en son olarak da arap baharı sonrası özgürlük/çoğulculuk sözlerinin kesilip radikal islamın yükseltilmesi.

Ya marksist kavramları pek sevmem, elimden geldiğince onun dışında açıklamaya çalıştım ama bu olay marksist kavramlarla oldukça güzel açıklanabilir (burjuvazinin, kendi yıkılışını önlemek adına, iktidarını gerici ve paramiliter kuvvetlere emanet etmesi; bonarpartizm ve kontrgerilla tartışmaları).
  • protector  (01.12.15 17:39:26 ~ 17:40:14) 
@burya; marksizmden devam edersek, burjuvazi ulusallığının yanı sıra uluslararası bir ittifaka da işaret ediyor. İlk cümlenin başındaki 'uluslararası sistem' sözcüğünü, suriye burjuvazisi yanlış anlaşılmasına karşı yerleştirmiştim.


  • protector  (01.12.15 18:02:38) 
abilerim ablalarım daha basit bilal'e anlatır gibi anlatabilir misiniz :(


  • lampetia  (01.12.15 21:07:11) 
Irakta ezilen sünniler

Sii baskıcı yönetimler irak ve suriyede

Saddam 'ın eski ordu komutanları iside katıldı

Yükselen selefi akımlar
  • intern in the house  (01.12.15 22:16:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.