1 ekimde calismaya basladim, 1 aralikta istifa edersem

Selam,

1 ekimde calismaya basladim, 1 aralikta istifa edersem 2 hafta ekstradan calismam gerekir mi? ( 2 ay icinde istedigin gibi birakabiliyorsun ya, 1 aralik o 2aya dahil mi degil mi?)

Tesekkurler :))

2 ay içinde istediğin gibi bırakamazsın. sözleşmende yazılı olarak ilk 2 ayın deneme süresi olarak belirtilmemişse 2 haftalık ihbar süren her şekilde oluyor.

  • isyan devrim beşiktaş  (30.11.15 17:26:48 ~ 17:29:54)
Her türlü bırakırsın. Sözleşmede öyle yazmıyor olsa bile yerim o sözleşmeyi. Bağlayıcılığı yok.

  • enkolaykullaniciadi  (30.11.15 17:42:49)
@isyan haydaa, cidden mi :(
@enkolay baglayiciligi nasil yok

  • fakyoras  (30.11.15 18:59:07)
Is kanunu 2 ay diyor, 2 ay içinde istedigi zaman birakirsin, yine de son gune birakma derim. Ayrica, bundan sonraki is basvurularin için olumsuz referabs olmasinlar diye anlasarak ayrilman faydana olur :)

  • koskoca kirpi  (30.11.15 19:25:14)
Tabi ki sozlesmende 2 aylik deneme suresinin de yaziyor olmasi lazim yoksa 2 hafta ihbar var.

  • koskoca kirpi  (30.11.15 19:29:48)
Herhangi bir maddeye gerek yok. Sözleşmelerdeki hükümler, ilgili yönetmelik ve kanunlara aykırı ise geçersiz sayılır (butlan deniyordu sanırım). O yüzden makul sebep göstermeden istifa edebilirsin.

1 ekimde işe başlayıp, 30 kasımda işi sebepsiz bırakabilirsin. 30 kasımdan itibaren 2 haftalık ihbar süren var. Ya bu süre boyunca çalışacaksın (ki o zaman da iş arama üzerine bazı hakların doğuyor) ya da işverenin 2 haftalık maaşını verip seni gönderecek.

Bunu tavsiye etmem ciddi bir kuruma iş görüşmesine gittiğinde bu 2 ay senin için kötü bir izlenim bırakacaktır.
  • nawar  (30.11.15 19:55:57 ~ 19:57:17)
@newar iş kanununda deneme süresi sözleşmede konulduysa (madde 15) diyor, yani sözleşmede yoksa ilk ayda 2 hafta ihbar olması lazım.

  • koskoca kirpi  (30.11.15 20:23:13)
@kk haklısın.

  • nawar  (30.11.15 20:52:59)
30 kasim gectigi icin artik her turlu ihbar surem olacak yani :) o zaman istifa etmenin bir manasi yok. Temmuzda stajyer olarak girmistim, totalde 5 ay olacak, is degisikligi sebebiyle birakacagim zaten de eger ihbar surem simdi de varsa gidebildigim yere kadar gideyim :)

  • fakyoras  (30.11.15 21:58:42)