Kedi - iç parazit hapı kullanımı

Bizim bahçeye gelen sıpaya bu gün veterinerden iç parazit hapı aldım kullanıma dair şunları merak ediyorum

1- Veteriner kilosunu sordu 2 - 5 arası ise 2 tane almalısınız dedi 2 tane aldık. Bunların ikisini aynı anda mı vermeliyim yoksa ayrı ayrı versem olur mu ?

2- Yemeğine karıştırmak yada süte suya atmak arasında fark var mı ? Ben yemeğine atmayı düşünüyorum

3- Koruyuculuğu ne kadardır ?

teşekkür ederim..

aynı anda vereceksiniz. süte ya da mamaya karıştırırsanız yutmaz, tadını aldığı anda tükürür. uysalsa kediyi yakaladıktan sonra ensesinden tutun. anne kedilerin yaptığı gibi ama havaya kaldırmayın. yüzünüzü çok yaklaştırmayın ama patilemesin. dişlerini sıkınca köpek dişlerinin yanında ufak bir boşluk kalır. hapı oradan ağzına iteleyin. yanınızda suyla dolu bir şırınga olsun. hapı ağızına soktuğunuz anda şırıngayla ani püskürtmeden su verin ki yutsun. eğer kolayca ağzını açarsa bunlara gerek kalmaz. işaret parmağınızla boğazına doğru haifçe hapı itin ve su verin. 2-3 ay korur.

  • madarch  (30.11.15 14:19:17)
@madarch

hiçte tutulacak gibi değil malesef kendini bile zor sevdiyiror. birde iri yarı hayvan, yemeği çok seviyor yetişkin tutmaya falan çalışırsak elimizi parçalar.

Ben salamın içine sıkıştırmayı, tavuk suyuna falan karıştırmaya düşünüyordum. Acaba çok açken versek tükürmeden yeme ihtimali olabilir mi ? Mutlaka acı diye tükürür mü ?
  • joehigashi  (30.11.15 14:26:10)
veremezsen git veterinere versin 10 saniyede. ağzını açıyo bi şekilde demir çubuk gibi bişeyle boğazına kadar sokup bırakıyorlar hapı, mis.

  • 1213  (30.11.15 14:35:16 ~ 15:27:58)
köpekler bile ayırt edip çıkarıyor. kedi çok kolay ayırt eder. tavuk suyuna koymayın. bildiğim kadarıyla hapın erimemesi gerekiyor.

  • madarch  (30.11.15 15:19:15)
parazit hapini yavru kedi icin yarim onermisti aldigim yerdeki cocuk. haptan 1-2 hafta sonar oldu yavru. olmeden once goturdugum veteriner de yarim cok vermissin demisti. ceyrek vermeliymisim. yani veteriner gorsun kediyi hap vereceksen.

  • jimicik  (30.11.15 15:32:58)
@jimicik

bende internette büyük çoğunluğun 1 tane verdiğini gördüm. Yukarda 1213'de götür veterniere o versin demiş ama hayvan hırçın, hareketli ve oyuncu aşıları da yok tutup veterinere götürmem mümkün değil. O yüzden farazi olarak kilosunu sordu veteriner ve ona istinaden 2 tane hap verdi aynı anda kullanın dedi.
  • joehigashi  (30.11.15 15:35:34 ~ 15:39:19)
en azindan bi videoya fln ceksen de gostersen veterinere? yani sonra ne olur ne olmaz, bisey olmasin yavruya.

  • jimicik  (30.11.15 15:40:38)
2 hap çok değil mi, adı ne hapın? biz veterinere gittiğimizde hapın yarısını veriyor 4 kiloluk kediye, caniverm veriyoruz misal. Ama hangi marka verirsek verelim hep yarım verdik, 2 çokmuş :/

  • yahveyire  (30.11.15 15:42:12)
akşam eve gidince yazarım hapın ismini. aslında kedinin genel durumunda hiçbir şey yok keyfi yerinde. Ancak her daim karnı şiş, aşırı iştahlı ve kusmaya çok meyilli acaba hiç vermesek mi ?

  • joehigashi  (30.11.15 15:52:07 ~ 16:02:36)
benim de en son aldığım iç parazitler 5 kg kedi için bütün tabletti. 10 kg için olan çentikli tabletlerden değildi. sanırım joehigashi nin de elinde olanlar onlardan. ambalajında yazar kaç kg için olduğu. onu dikkat alabilirsiniz.

  • madarch  (30.11.15 16:11:07)
Veterinerinize hap yerine ense damlasını bir sorsanız?

  • physcos physcos  (30.11.15 19:01:44)
Ense damlası dış parazit için oluyor.

Sokaktaki bir kedinin muhakkak iç paraziti vardır yaptırabilirseniz çok iyi olur, bol şans.
  • yahveyire  (30.11.15 20:12:11)
bu arada parazit hapı 175 mg caniverm isimli bir tabletmiş.

  • joehigashi  (01.12.15 09:17:01 ~ 09:18:09)