Saçları dökmemek için nelere dikkat etmek lazım?

Olay büyük bi ölçüde genetik biliyorum ama yapılıp yapılmaması gereken şeyler de işe yarıyordur mutlaka.

Saç kurutma makinesini en yüksek ısıda ve uzun süre kullanmak saçları bitiriyor, kesin bilgi.

  • pulsartgr  (29.11.15 20:07:46)
Saçınla çok oynama.

  • ofkeyle kalkanin yerine oturan yazar  (29.11.15 20:09:03)
Dedelerimin, babamin, kardesimin saclari dokuk. Benim ne dokuluyor, ne beyazliyor.

Sebebi ne bilmiyorum, ozel bir sey yapmiyorum ama sac kurutma makinesi denince aklima geldi, sac kurutma makinem hic olmadi, hic de kullanmam.
  • crown  (29.11.15 20:11:30)
Açılın eczacılık öğrencisi var.

Saç kurutma makinesini maksimumda kullanmayın.
Beslenmenize dikkat edin, yeşillik (marul, roka...) yemelisiniz sürekli. Saçın ihtiyacı olan bileşenler bu bitkilerdedir genelde.
O et yenecek, vejetaryenlik ne be?
Stres yapmayın, bok mu var? Sizden önemli mi? Otu boku kafaya takmayın.
Serin suyla yıkayın, sıcak suyla değil. (Saçı serinle yıkayınca vücutta yine sıcağa geçin o fark etmez.)
Çok güneşte durmayın, şapka takın veya.
Rüzgar kurutur, rüzgarda çok durmayın. (böyle hasta edecek kadar rüzgardan bahsediyorum.)
Besleyici ve onarıcı kremler kullanın, sadece şampuan kullanmayın.
Yine krem gibi bakım yağları da kullanın.

Genetik diye bir şey yok. Örnek vereyim, saçın ihtiyacı olan bileşenlerden biri çinkodur. Genetik olarak sizin vücudunuzda çinko emilimi (yani besinle alınan çinkonun vücuda geçirilmesi) başka insanlardan daha az oranda olabilir. Siz de bunu tolere etmek için daha fazla çinko (yeşillikler) yersiniz. Or rayt?

Birisi bir şey uydurmuş genetik diye, kırk akıllı düzeltemiyor şimdi. Annemin babamın saçı dökülüyordu, benimki de dökülecek diye bir şey yok. Dökülmemesi için ne yapmanız gerektiğini yazdım. :)
  • grgn  (29.11.15 20:27:19)
"Genetik diye bir şey yok" derken?

Alkol aldık mı gençler?
  • pulsartgr  (29.11.15 20:37:24)
@pulsartgr, genetik faktörlerin ne olduklarını ve ne şekilde etki ettiklerini izah etmeye çalıştım. Yeterince açıktı bence.

  • grgn  (29.11.15 20:41:49)
@grgn

Saç derisindeki DHT'ye duyarlı bölge hakkında da bizi aydınlatabilir misin? Ne yememiz lazım mesela?

Birisi bir şey uydurmuş genetik diye, hala onu çözmeye çalışıyoruz.
  • pulsartgr  (29.11.15 20:49:05)
Genetikse bol bol dua etmekten başka çare yok.

  • kelepir  (29.11.15 20:54:15)
@pulsartgr, yav tamam abi bi bitin ya. Şurda ego kusmayın ya. En çok sen biliyorsun tamam. Vatandaş bir soru sormuş, bilgim dahilinde yanıtladım. Düzeltmek veya eklemek istediklerin varsa bana laf sokana kadar soruya cevap yaz, hepimiz okuyalım öğrenelim. Ne egoymuş ya.

  • grgn  (29.11.15 20:55:51)
:(

Zaten cevabımı vermiştim, onu bile okumamışsın.

Cevabına "Açılın eczacılık öğrencisi var." diye başlayıp, "Birisi bir şey uydurmuş genetik diye, kırk akıllı düzeltemiyor şimdi" diye devam eden birinin "egoizm" suçlaması yapması da apayrı bir ironi. Ergenlik diyelim.

En basitinden "DHT" mevzusuna cevap vermediğine göre "genetik diye bir şey" var yani.

Verecek cevabı olmayınca "tamam en çok sen biliyorsun" diye ağlayan ergenler "bi bitsin abi yea".
  • pulsartgr  (29.11.15 21:03:48)
Acilin doktor geldi. Babam da kimya muhendisi, direkt bu tarz olaylarda premix isindeyiz

1. Genetik diye bisey var. eczacilik fakultesinde okutulmuyor olabilir ama lise mufredatinda var sanirim

2. Saca islem yapmamak. Kurutma, duzlestirme, boyatma vs vs

3. Bakim kremleri esas yalan olan. En guzeli bebe sampuani

4. E vitamini takviyesi. Ama bu genel killanmaya neden olacagindan sadece saca ya da killanmasi istenen bolgeye uygulanmali. Bi de direkt e vitamini bulursaniz onu seyreltmek lazim unutmayin. Suda degil yagda cozunur
  • la noix  (29.11.15 21:27:27)