lnk uzantılı usb bellek (mac)

usb belleği mac bilgisayara takınca lnk uzantılı gösterdi. bilgisayar "lnk de kimmiş tanımam etmem" diyor.
nasıl tanıştıracağım?

boş bir usb ise, disk utilityden diski yeniden formatlayabilirsiniz, ama tabi disk utility görüyor mu şu anda belleği bilemedim, ama formatlamak istiyorsanız oradan ancak.
doluysa ve içindeki dosyalar ink uzantılıysa başka bir şey tabi.

  • nimberjack  (29.11.15 11:20:09)
disk dolu, ne vardı hatırlayamadım ona bakacaktım zaten.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (29.11.15 11:25:46)
o zaman şöyle bir çözüm önermişler bir websitesinde, sanki belki işe yarayabilir:
www.mac-help.com

Try this,
Double Click on the Drive to open a window into it.
In Search Field press Space key
This will show you the Search Ribbon
Ensure the Search location is the USB Drive
Click the round Plus button
Set Kind is Image

Did it find anything?

diyor. ama sizinki masaüstünde usbyi zaten folder olarak açacak şekilde göstermiyor olabilir yazınızdan anladığım, o zaman bu da işe yaramaz.
sanırım usb virüslü demek oluyor her türlü, internette bakınırken anladığım kadarıyla.
  • nimberjack  (29.11.15 11:26:38 ~ 11:29:20)
virüs kapmış olabilir disk. dosya uzantısını değiştiren virüs vardı. windowsta tarat bi.

  • sutlu nescafe  (29.11.15 11:31:40)
başka bir bilgisayarda içine baktım, içini boşalttım, orası tamam.

format atayım dedim ama disk utilty nedir nerede bulunur bilemedim. sağ tıkladım, format at gibi bişe göremedim.
sistem tercihleri klasörüne baktım, finder'a bakındım, göremedim.

mac bilgisayarda usb belleğe format nasıl atılıyor?
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (29.11.15 13:38:45 ~ 13:39:54)
mac'te üst sağ köşede bir büyüteç işareti göreceksiniz. o işarete tıklayınca spotlight search açılacak, oraya disk utility yazarsanız size gösterecektir. Buradan bulamıyorsanız, desktop'ta boş herhangi bir yere tıklayın, yani bir uygulama, bir dosya, bir tarayıcı falan seçili olmasın. o zaman yukarıda sol üst köşede, yanyana, finder-file-edit-view-go gibi şeyler göreceksiniz. oradan go'ya gelin, ikinci bölümün en altında utilities'i göreceksiniz, şöyle bir işareti var: cnet2.cbsistatic.com
orada disk utility'yi görebilirsiniz.

Sonrası da şöyle:
disk utility'ye geldikten sonra soldaki panelden formatlamak istediğiniz diski seçin. fisrt aid-erase-partition gibi şeyler göreceksiniz sağ panelde. oradan erase'i seçin. volume format kısmından nasıl biçimlendirmek istediğinizi seçin (windowslarda da kullanılır olsun istiyorsanız msdoslu seçebilirsiniz) erase dediğiniz zaman formatlayacaktır.

Pencerelerin nelere benzediğini görmek için şu linke bakabilirsiniz:
www.kenstone.net

burada çok fazla detay var, onlara takılmayın, sadece disk utility penceresi için yolladım.
  • nimberjack  (29.11.15 14:44:57 ~ 14:45:54)