Öğrenim kredisi geri ödemesi

Anladığınız üzere ben de borçluyum. Üstelik 4 yıl boyunca öğrenim ve katkı kredileri, üstüne yüksek lisansta 2 yıl öğrenim kredisi aldım. Toplamda 30.000TL borcum.

Geçen yıl yüksek lisansım devam ettiği için arkadaşımla birlikte dilekçe yazdık ve KYK'ya yolladık. Böylece borcumuz ertelendi. Hala yüksek lisansımı bitirmedim (3,5 yıl oldu; tez bitmiyor :/). Ama işe başladım. 1 Aralık'tan itibaren sigortam, 15 Aralık'tan itibaren maaşım başlayacak. Bir alakası var mı bilmiyorum ama maaşımın ilk 6 ay yarısını İŞKUR yarısını şirket ödeyecek. Sonra komple şirket, biliyorsunuzdur. Bunları niye belirtiyorum? Belki alakalı bir şey olabilir diye.

Gelelim esas meseleye, ben sigortam başlar başlamaz gelecek sanıyordum ama dün akşam o arkadaşımla birlikteydik. Ben bahsedince dedi ki "hayır, e-devlette yazan tarihte başlayacak".

Sebebinin ise bizim geçen yıl erteletmemiz sonucunda talebimizin onaylarak ödememin Ekim 2016'ya ertelenmesi. Arkadaşım 2 yıldır sigortalı çalışıyor ama kendisinin ödemesi hala başlamamış. Onun da Ekim 2016.

Ben sanıyordum ki sigorta başlar başlamaz dilekçelerle erteletsek bile ertelendiği tarihten önce gelir. Ama dün 3 arkadaşım da ödememin sigortam yatsa, maaş alsam dahi Ekim 2016'da başlayacağını söyledi.

Beni bu konuda bir aydınlatıverseniz? Ona göre eğer öyleyse kendime alacaklarım var. En başta az miktarda ihtiyaç kredisi çekmem gerekiyor. Onların dediği gibi olacak ve gelmeyecekse hemen çekeceğim.

sigorta başlayınca erteleme bozulmaz. erteledikleri tarihe kadar serbestsiniz.

  • animalman  (28.11.15 17:04:12)
ben de ödeme tarihimden önce çalışmaya başlamıştım. o tarih gelene kadar herhangi bir ödeme yapmadım. daha önce belirtilen zamanda başladı ödemeler. eğer kredi almaya devam ederken sigortalı bi işe girerseniz, ödemeleriniz kesilir. çalışmanın tek etkisi bu bildiğim kadarıyla.

  • isiz ajun  (28.11.15 18:18:17)