mit TIR'ları nereye gidiyormuş?

suriyeye insani yardımdı, türkmenlere insani yardım oldu. en son türkmenlere silah oldu silah olduğu ortaya çıkınca. peki tam olarak nereye gittiği kanıtlandı mı? somut kanıt arıyorum.

Kisa cevap : yardima gidiyor.

Soruna cevap değil ama yine de şunu görmek gerek rusyanın hemen hatayın dibinde ne işi var sence? Bunu sormak gerekmez mi?
Mit tirlarinin motor sesi, burada her gün kilometrelerce kareyi dolduran bomba
seslerinden daha fazla etki ediyor bazılarımıza.
Bir ülkenin istihbarat kurumu hiç mi gizli bir şey yapamayacak?
  • 1adam  (28.11.15 08:19:44)
@1adam

hocam içinde silah olduğu ortaya çıktı da, kime gidiyor işte? kime silah yardımına gidiyor?
  • icim urperiyor  (28.11.15 08:40:09)
Somut kanıt bulamazsınız. "Al-Nusra'ya sevgilerimle" yazacak hali yok silahların üstünde.

  • noluyo yaa  (28.11.15 08:41:13)
1adam

benim de sana sorularım var.

Suriye'de seçim ile gelmiş meşru siyasi yapı hangisidir? Esad rejimi mi yoksa Esad karşıtı eli silahlı örgüt mü (El Nusra, IŞİD)?

Uluslararası hukuka göre zor durumda kalan meşru hükumet bir başka ülkeden silahlı güç desteği isteyebilirken, Rusya'nın mı Suriye'de bulunması garip, yoksa meşru bir hükumete baş kaldıran bir kitleye silah yardımı yapmak mı?

Suriye'de bulunan NATO ülkeleri, CIA gibi yapıların Suriye'de ne işi var?

Birbirimizi kandırmayalım, şu anda Ortadoğu'daki terörü en çok besleyenlerden biri biziz.
  • himmet dayi  (28.11.15 08:43:55)
@icim urperiyor
ben bu olayi ayrintili olarak arastirmadım. gerek duymadım zaten. mit, begensekte beğenmesekte siyasi yanı da olsa sonuçta/her şekilde ülkenin menfaatine çalisir.
rejim karşıtlarına/muhaliflere yardim etme olasiliğini yüksek görüyorum.
eset rejimine yardim eden ülkeler de zaten belli. dolayisiyla fazla düşünülecek ve yorum yapilacak bir konu değil.
  • 1adam  (28.11.15 08:52:06 ~ 08:53:28)
@noluyo yaa

ama seçenekler tükeniyor. türkmenler 'biz silah almadık' demiş sanırım(emin değilim). sonrasında devlet kanadından açıklama geldi mi?
  • icim urperiyor  (28.11.15 08:52:32)
ışid'e ve nusra'ya silah yardımı olduğu açık değil mi? somut kanıt ne olacak rusya daha 1 hafta olmadı türkiye'den çıkıp sınırı geçen tır'ları patlattı. her haber sitesinde var. içinde yardım malzemesi olsa, tr çıkıp neden tepki göstermedi? somut kanıt bu işte, ne bekliyorsun "suriye'deki cihatçılara gönderilmek üzere şu kadar silah teslim alındı" falan diye resmi bir belge falan mı çıkacak tır'lardan?

1adam harbiden akp'nin ihtiyaç duyduğu tipte tapıcılardan. helal kardeşim kafan temiz.
  • doxanikee  (28.11.15 09:18:31)
@himmet dayı
O meşru siyasi yapı dediklerinin ne hallerde hangi kosullarda seçim yaptiklarini ben dogrudan suriyelilerden dinledim.
ne yaparsan yap eset aliyor iktidari. yok hadi zaten o kadar destekcileri/ secmenleri var diyelim. bu iç savasta neden bu kadar zorlaniyorlar. ordusu kalmadi gibi. Disaridan yardimlarla ayakta.
yüzde 10 bile etmeyen bir kesim büyük bir çoğunluğu yönetiyor. yönetmeye çalisiyor
nato vs. ben de olmasini istemem. zaten belli ülkelerin menfaatine çalisiyorlar.

elbette ben de katiliyorum dünyanin neresinde olursa olsun bir devlete karsi baskaldiri,ayaklanma yapilmasi doğru değil. Bunun yaninda yillar öncesinden gelen güç kullanimlarını (1982 hama sehrini askerin kusatip katliam yapmasi gibi)
bir çok eziyet,iskence, nedensiz sebepsiz hapse atilma yillarca iceride kalma, sorgu nedeniyle tutuklanip bir daha geri eve dönmeme gibi sürüden meseleleri toplarsan muhalif grupların başka bir seceneği kalmıyor. Rejimin etkin zamaninda
yoldaki asker ya da polise bakman demek bir daha eve geri dönmemen anlamina geliyor.
bunlari ben doğrudan. suriyelilerden dinledim.
Şu haliyle savas bir an bitse her sey bir an normale dönse de bunlar asla unutulmayacak.
gelecek hep geçmiş üzerine kurulacak bir şekilde.
en tabi olarak denebilecek son sey inanca dayalı bir çatisma var.

O meşru (!) rejimin yapamadiği şeylerden biri de savasta kadina, çocuklara dokunulmamasıdır. bunu beceremedikleri sürüden video ile ortada. muhaliflerde böyle bir durum açıkcası ben görmedim.

o uluslar arası hukuk kosova, bosnadaki çatismalarda da vardı. ne yapti?
hiç...
  • 1adam  (28.11.15 09:21:23)
@doxanikee
her karşıtın, belli bir partiye mensup olacak diye bir şey yok.
tuhaf olan internette akp karsitliğı malum hat safhada cidden. baksan seçimlerde baska bir parti galip gelecek gibi.
ama o da ne internetteki gerceklerle, hayatin gercekleri birbirini tutmuyor. internet, sanal hayat ya belki ondandır...
simdi beni burada akp li diye olumsuz elestiriye tabi tutman,
o partiye oy verenleri de nasil gördüğünü özetliyor.
ne yapalim simdi? ülkeyi,milleti sevmenin diger adı akpli olmak ise senin yaninda baska hiç bir şey demiyorum.
  • 1adam  (28.11.15 09:37:53)
@1adam

Sen allah aşkına neyin kafasındasın?
%10 u temsil etmeyen falan filan, hakikaten neyin kafası bu?

Beşar Esad'ı destekleyen Sünni köyleri, Hristiyanlar, Aleviler varken ve ülkelerinden şu durumda dahi kaçmamışken neyin kafası bu?

Suriye neden zorlanıyor demişsin.
Kardeşim Türkiye PKK'yı neden bitiremiyor gibi bir soru bu.

Komşun dediğin ülkeden 2000 (yazıyla 2 BİN TIR) mühimmat geçiyor
İstedikleri zaman Türkiye'ye gidip sağlık ve mühimmat desteği alıyorlar
Böyle bir konjonktürde bitirilmesi nasıl mümkün olabilir?

Esad güçleri ülkenin her yerinde ordu mu bulunduruyor sanıyorsun ülkenin yarısı çöl.
Aldıkları topraklara bakarak konuşma.

Kanıt soruyorsan da al sana kanıt

EL nusra'nın elindeki MKE (Makine kimya endüstrisi damgalı) mermi kutuları
arsiv.taraf.com.tr

El nusra'nın kimyasal bomba ve patlayıcı yapımında kullandıkları TEKKİM marka ilaç kutuları : (Terrorists in Syria testing Tekkim chemicals to use as chemical weapon)

Cumhuriyet Başsavcısı ve savcısının ifadeleri. (Selefi örgütlere yapılan soruşturmaların önünü kestiler, Reyhanlı'yı soruşturtmadılar, Mit tırlarına eskortluk eden ve sivil plakalı/ruhsatlı aracın El kaide soruşturması zanlısı birine ait olması)

Tır şoförünün ifadeleri

AL sana kanıt.
Daha da istersen mahkeme dosyalarını gönderirim.
  • cenkertem.afc  (28.11.15 09:48:05)
ülkeyi,milleti sevmenin diger adı akpli olmak ise demişsin bir de.

Kardeşim bu ülkenin taşını toprağını ağacını fabrikalarını yer altı kaynaklarını birilerine PEŞKEŞ çekenlerin ardında olduğun sürece vatanını sevmiş olmuyorsun.

PKK saldırıları seçimden sonra bıçak gibi kesildi, hayırdır ?
Vatan hainisiniz oğlum hepiniz. Hepinizden nefret ediyorum.
  • cenkertem.afc  (28.11.15 09:51:03)
AKP'den cok uzakta oldugunu dusunenler aslinda pek de uzakta degil. AKP'nin ulusalci bir yapisi da var ve buna uygun hamleleri oluyor. MHP zaten ulusalci bir parti ve CHP'nin de icinde cok buyuk ulusalci bir kesim var, bunlarin toplami Turkiye'nin yuzde 70 kadarini olusturuyor. Bu yuzde 70'in icinde olanlar AKP'den de cok farkli degiller.

  • Traveller  (28.11.15 10:30:34)
1adam'la gercekten tartismaya degmez. Cok kucuk bir dunyasi var. Izledigi birkac TV kanalinin, haber okudugu birkac internet sitesinin, arkadaslik kurdugu birkac insanin disina cikamiyor. Gecen bir yazisinda Turk halkinin gunde 5 kez abdest aldigini yazmisti. Kac kisi gercekten 5 vakit namaz kiliyor bu ulkede! Gercekten tum Turkiye icin boyle genelleme yapilabilir mi? Temiz olmayi ben de destekliyorum ama gercekleri de gorebilmek lazim. Hangi partiyi savunursan savun hatasini gorursun, partizanlik yapmazsin.

  • Traveller  (28.11.15 10:36:09)
"O meşru siyasi yapı dediklerinin ne hallerde hangi kosullarda seçim yaptiklarini ben dogrudan suriyelilerden dinledim.
ne yaparsan yap eset aliyor iktidari. yok hadi zaten o kadar destekcileri/ secmenleri var diyelim. bu iç savasta neden bu kadar zorlaniyorlar. ordusu kalmadi gibi. Disaridan yardimlarla ayakta.
yüzde 10 bile etmeyen bir kesim büyük bir çoğunluğu yönetiyor. yönetmeye çalisiyor"

şaka bu herhalde? akp iktidarı da onca yolsuzluk, hukuksuzluk, insanların hayatına karışma, vergiler, ekonomik durum vs. rağmen bütün seçim propagandalarına rağmen gitmiyor. tabii ki %20 oy değiştirmese de sandıklara da eli uzanıyor. seçimlerin adil olduğunu düşünen kimse yok.

o zaman en yakın örneğe gelelim. gezi döneminde, işin içine yabancı istihbarat örgütleri ve ülkeler milleti silahlandırmak için girseydi. o grup silahlanıp iç savaş çıkarsaydı biz de aynı durumda olacaktık belki şu an. şüphesiz "kefeniyle gelenler" ve bilmemne ocaklarının çoğu ya ilk kaçanlar ya da yağma ve talana koşanlar olacaktı. hadi devam edelim bir sınırımıza yakın çatışmada, yaralanan geziciler hemen sınırın diğer tarafında devlet destekli tedavi görse, insani yardım altında mütemadiyen mühimmat desteği alsa türkiye'nin mevcut hükümetinin durumu farklı mı olacaktı? o zaman da "%10 anca destek alan" mı diyecektin acaba?

bir de şu "ESET" rejimi ile savaşanlar, istemeyenler kimlermiş söyleyin de öğrenelim. bulunduğu her yerde kendi yaşam şeklini başkasına dayatmaya çalışan, başaramazsa şiddete başvuran sunni müslümanlar ve de kuzey suriye'nin demografik yapısını bozup, yerel halkı göçe zorlayan ve ışid ile savaştığı için devlet destekli olan pyd yüzünden türkmenler dışında hangi organize örgüt-birlik-kahraman grup suriye'deki Esad rejimi ile savaşıyor acaba?

rusya'nın suriye'de ne işi olduğu da söylenmiş zaten cevaplarda. sen bunu sorarsan, yarın bir gün sana kore'de ne işin vardı? libya ile ne alakan var? diye sorarlar bu arada bilmek lazım. ortaçağ oyunu oynamıyoruz. konuyla ilgilenmek için sınır komşusu olmaya gerek yok.
  • nawar  (28.11.15 10:44:21)
Rejim karşıtlarına gitti silahlar. Bizzat eşlik edip suriyeye geçen Nizip'li bi (eski) arkadaşım var. Arada anlatıyordu tırlardaki silahları nasıl dağıttıklarını. Suriyede silahlı fotoğrafları falan var. Tayyip'in ayakkabı kutusundaki paraları kullanarak silah aldığını, böylece kayda geçmeden, CIA falan fark etmeden silah yardımı yapabildiğini falan savunuyordu.

  • harzem  (28.11.15 10:44:34 ~ 10:45:57)
@cenkertem.afc
Türkiye Cumhiriyeti yardım etmeli, edecek.

Son sözün olmasa iyiydi. Eleştirme maksatlı olarak soru sorar cevap verirdik birbirimize.
Ama buraya önem verdigim için sevmesem dahi hiç kimseye, diğerlerine kiyasla en hafif olarak l*n dahi demişliğim yoktur. varsa bul,söyle. O kişiden özür dileyeceğim. aylardır girdigim bu yerde cevap vermeden, duyuru acmadan önce buna dikkat ederim.
hala akp meselesine getiriyorsun konuyu. başka sağ parti de kalmadı...

*her şeye rağmen hiç bir kötü söz kullanmayacağım sana. yoksa zor değil bu.
---
@ traveller
abdestlilerin arasina gir anlarsın. Biraz kendi dünyandan disari çık. o yazi hala orada zaten, ifşa mi ediyorsun simdi:)

adam yazilan bir kac kelimeden dünya kadar mana çikariyor ...
  • 1adam  (28.11.15 10:45:43)
Ülkenin bekası için bu şekilde atraksiyonlara girmek gerekebilir. Bütün dünyanın gözü bu Dünyanın g*t deliği denilen yerde ve biz burada gerçekleşenlerden direkt olarak etkilenecek en baş ülkeyiz. Elbette oyuna dahil olma mecburiyetindeyiz. Savaşlar artık örgütler üzerinden yürüyor bunu görmek zor değil. Ve bu savaşların sahası da orta doğu.

  • ssiradanbirigibi  (28.11.15 10:56:34)
Türkiye Cumhuriyeti yardım etmeli denmiş ya, edemez arkadaşım. Kafa kesen, Alevi köylerini basıp katliam yapan örgütlere yardım edersen, konjonktür şu anda ne olursa olsun yıllar içerisinde kendini Uluslararası Savaş Suçluları Mahkemesi'nde bulursun.

Silahlar rejim karşıtı cihatçılara gidiyordu diyebiliriz en basit ifadeyle. Ama burada kime gittiği konusunda ufak tefek karışıklıklar var. AKP oradaki siyasi duruma etki edebilmek, aklınca yapabileceğini sandığı şeyi gerçekleştirebilmek adına konjonktürel olarak IŞİD'i ve El-Nusra'yı destekliyor. IŞİD'le birbirilerine bayılmıyorlar açık sahada, adam Tayyip Erdoğan'a "tağut" diyor hiç çekinmeden.

AKP'nin esas desteklediği örgüt ise Ahrar-u Şam. İdeolojik olarak doğrudan bir bağları mevcut bu yapıyla bildiğim kadarıyla.

Uzun lafın kısası, sanırım 3 tane potansiyel şüphelimiz var, ama kim olduklarının pek de önemi yok. Suç sabit.
  • sevgikusunkanadinda  (28.11.15 10:57:12 ~ 11:22:12)
Savaşlar artık örgütler üzerinden yürüyor bunu görmek zor değil. Ve bu savaşların sahası da orta doğu +++

  • 1adam  (28.11.15 11:04:41)
eksisozluk.com
www.hurriyet.com.tr
www.diken.com.tr
sendika7.org
www.radikal.com.tr
www.diken.com.tr

Ve 1adam'ın kendisi hakkında dedikleri de, hakkında söylenenler de doğrudur. Kendisi lanlı lunlu hakaret eden, animalman ya da tescillimarka türünden saçma bir insan değildir (bu kişilerden ilkinin Berkin'e ve Ali İsmail'e, ikincisinin de bana alenen küfür etmişliği vardır, ne var ki hala duyuruda ağızlarını ayıra ayıra at koşturabiliyorlar. Genişsek demek ki...).

Düşüncesini, hiç katılmasam bile efendice söyler. Burada görüldüğü üzere.

Fakat ne var ki, oldukça muhafazakar ve sığ bir bakış açısına sahip. "Babam şöyle lanet bir insan" deyip, kendilerine neler ettiğini uzun uzun anlatan (ve onda biri doğruysa allah o herifi belasını versin) birisine "baban o senin. asi gelme." minvalli cevaplar yazan birisi. Zannımca bu meselede de devleti baba gibi görme ve "ediyorsa vardır bir bildiği, yapar yani" hali var.

Polemiğe girmeyeyim dedim ama gene dayanamadım. Yavaş yavaş alışacağız sanırsam.

www.aksiyon.com.tr

Suriyeli kardeşlerimizden, ülkelerini bir cehennem haline getiren cihatçı azgınlığa karşı bu topraklarda yeterince mücadele edemediğim için özür diliyorum. Suçumuz büyüktür.
  • sevgikusunkanadinda  (28.11.15 11:34:40 ~ 11:51:14)