hiçbir şey satın almak istemiyorum

yeterince hatta fazla bile param var ama neyi görüp alacak olsam, "evde var o bitsin veya iyice eskisin." gibi bir düşünce beliriyor ve vazgeçiyorum. bu yüzden bayadır kıyafet ve ayakkabı almadım. israf olur gibi geliyor. en az 1 yıldır hep aynı kıyafetleri giyiyorum. ne yapsam da bu düşünceden kurtulsam?

ben de bunun tam tersiyim :) sosyalleşsen değişebilir. (değilsen tabii)

  • nucleon  (26.11.15 19:59:11)
Tasarruf iyidir, israf kötü.. ama cimrilikle arasında ince bir çizgi vardır. Dikkat et..

  • zaz  (26.11.15 20:00:15)
değişme. gayet normal bi durum. ben kilolu biriydim. kilo verdim. pantolonlar bol geliyordu. ben kilo alırım diye şalvar gibi giydim onları :) daha geçen gün 20tl ye kot görünce hemen 6 tane aldım :)

  • ergenpezeveng  (26.11.15 20:02:29)
ne güzel. hiç kurtulma :/

  • sayns  (26.11.15 20:03:28)
o beliren düşüncenden kurtulmaman dileğiyle. ne güzel işte. ona buna bakarak, herşeye meyledip alman demek gelecek sefer buraya
- kredi borçlarım var ne yapayim? diye bir duyuru açmana neden olabilir.

  • 1adam  (26.11.15 20:08:26)
sevgili yapınca akacak gidecek o paralar zaten. param çok dediğine göre sevgilin yok.

  • herospower  (26.11.15 20:56:58)
bence de kurtulma. Tüketerek mutlu olanlardan olmamak en iyisi.

  • asilyis  (26.11.15 21:01:21)
valla süpersin, ben eh işte orta kararım o konularda ama mümkün olduğunca eskisin, bozulursa tamir edilsincilerdenim. böyle devam bence.

ha yeri geldi sanırım babamın bir lafı var, gerekmeyince 1 liraya pasta alma, gerektiğinde bir bardak suya 10 lira ver.
  • transall  (26.11.15 21:18:40)
Bu kötü bir düşünce değil ki, niye kurtulmak istiyorsunuz?

  • grgn  (26.11.15 21:20:08)
elalem ne der diye kurtulmak istiyorum.

  • diffarensiyel  (26.11.15 21:32:21)
Problem yok bence de, birikim iyidir, tutumlu olmak iyidir.

Sik, temiz ve uyumlu olduktan sonra onlarca kiyafetin olmasi gerekmiyor.

Arada kendini simartabilirsin ama. İlla kiyafet olmasi gerekmiyor.
  • kint  (26.11.15 21:34:30)
öyle olması gerekiyor zaten. israf olur. toplumun büyük çoğunluğu tüketmeleri için hipnoz edilmiş durumda. kıyafet almak kendini çımartmak sayılıyor :) kadınlar alışveriş yapınca rahatlıyorlar falan. olm gerçeğe dönün lan.

  • kaledekiyalnizlik  (26.11.15 21:47:41)
hiç kurtulma +1

ben senin yerinde olsam seyahat ederim. ne yöne olduğu önemli değil. maksat yeni yerler görmek. yeni kültürler tanımak. yeni tatlar denemek.
  • kakao  (26.11.15 22:17:47)
bir yıl uzun değil ki, ha her yıl ufak tefek ilaveler yapılır da öncekiler kenara atılmaz, o yüzden her yıl gardrobu baştan yaratmak gerekmez.

neden kurtulmak istediğinizi anlamadığım için cevap veremedim, sadece yorum yaptım.

ek: seyahat edin, denmiş; katılıyorum. ya da başka bir şeyler yapın. birazını da (bırakın x yılda bir giysi almayı) üzerinde mevsime ters giysilerle yaşamaya çalışanlara veya aç kalanlara ayırın.
  • tedirginlik hucresi  (27.11.15 00:00:34 ~ 00:03:36)
Tasarruf iyidir ama isyerine veya bir insan icine de eski pusku ayakkabiyla veya surekli yikanmaktan solmus kiyafetle gitmek de hos degil. ye kurkum ye diye laf var, insanlar ona gore muamele eder. ona gore hizmet gorursun.

veya ne bileyim, yastigin eskidiyse atip yenisini alacaksin.
  • hot potato  (27.11.15 00:20:32)