Bireysel Emeklilik Hakkında

2 yıldır bireysel emeklilikteyim. kenara nakit olarak para koymakta sıkıntı çektiğim için direk elimin altında olmasın diye böyle bişeye giriştim. Yıllık olarak da enflasyon tahminine göre yatırğım parayı arttırıyorum. Sorum şu ki 30 sene sonra birikimim tahminen 240k olacakmış bu da hazine müsteşarlığı tarafından belirlenmiş yıllık gelir oranına (brüt %10) göre hesaplanmış. Şuana göre güzel para gibi gozukuyor ama ya 30 sene sonra ne olacak bu tutar? alım gücü ne olur?

30 sene gitmene gerek yok. Ben ayda 1.000 TL ile girdim. 20 ay ödedim. 20 ay sonra hesabimda 18.500 tl oldugunu söylediler. Gerisi nerede deyince fonlarının kaybetmiş şuanda normal 5-10 seneye toparlar dediler. Hemen çıktım sistemden altın-dolar birşekilde değerlendirme yoluna gittim.

Bireysel emeklilik kadar keriz sirkeleme yöntemi daha icat edilmedi bence.

Bireysel emeklilige girecegine titan zinciri yada mega holding e falan girsen daha kazancli cikabilirdin.
  • paudi  (26.11.15 16:58:10)
Devlet banka vatandaş üçlüsünün olduğu bir sistemde zikilenin kim olduğunu kabul edelim. Bes pismanliktir bence.

  • Bysb  (26.11.15 17:22:40)
8 sene ödedim bi kazancını görmedim çıktım. o parayı altın hesabına ya da vadeli dövğz hesabına göm 15 yıla ev alırsın. belki daha erken.

  • ergenpezeveng  (26.11.15 17:55:27)
Ben çıktım kandırılmış gibi hissetmiyorum artık.

  • cokdertliyimsozluk  (26.11.15 19:39:29)