milyoner sorusu

Ne dersiniz bu soru tam anlamıyla doğru mu sizce? Bana biraz kıllık yapılmış gibi geldi. şöyle ki pusula yüzünüzü göstermek zorunda ibaresinin olmaması sıkıntı bence.

www.youtube.com

soru doğru kırmızı uç sana doğru bakarken sol tarafı doğu işte.

  • cekilmis gayfe  (25.11.15 23:06:30)
soru tam anlamıyla doğru.

  • rubenanyukov  (25.11.15 23:07:00)
Hatalı bir soru.

Soru soranı denetleyen insan yoksa, soran kendi ön yargılarını böyle sorularda gösteriyor; mesela bence eline hiç pusula alıp oynamamış, ortaokul fen teknoloji kitabını açıp bakmış muhtemelen.
  • franz kafka  (25.11.15 23:12:30)
elinizdeki pusula diyor zaten? elini arkada tutmazsın mantık olarak.

  • devilred  (25.11.15 23:12:38)
gayet doğru bir soru.

  • skayas  (25.11.15 23:16:43)
bu yarışmada "simidin yanına ne iyi gider" gibi gerzek bir soruyu gördükten sonra kaale almamaya başladım, haklısın bence. her şeyin açıkça belirtilmesi lazım.

  • kül  (25.11.15 23:17:49)
elinizi arkada tutamayabilirsiniz ama yanınızda tutuyorsanız?

  • candoguaydin  (25.11.15 23:25:10)
normal bir soru ben doğru cevabı hemen bildim

  • neira  (25.11.15 23:26:18)
Soruda sıkıntı yok. Kırmızı uç sana doğru, Okun yönü kuzey. Şimdi tersten düşünelim.

Ok beni değil de sunucuyu gösterseydi, sol taraf ne olacaktı? batı. beni gösteriyorsa? doğu. soru doğru, cevabı da doğru.
  • beyazfil  (25.11.15 23:27:34)
soruyu doğru anlamış, doğru çözmüş olabilirsiniz, ama anlatım bozukluğunu, gramer hatalarını da doğru anlıyoruz günlük hayatta. hatta çoğu zaman bu hataları farketmiyoruz bile. ama ortada yanlış olmadığını ekarte ettirmiyor.

bu soruyu ilk gördüğümde de çok kötü bir soru demiştim. hala da öyle. 2 kelime daha detay verseydi çok net olabilirdi.
  • ceycey e  (25.11.15 23:32:46)
sorunun ilk anlaşılan haliyle doğru olduğunu biz de pek tabii biliyoruz, gerizekalıya anlatır gibi anlatmaya gerek yok da, demek istediğimiz şu: atıyorum pusulayı sol kolumu dümdüz yana açıp sol elimde tutuyorum. ben kuzey oldum sol tarafım güney oldu. yani pusulayı önümüzde tuttuğumuzu varsaymış, bunu anlayabiliyoruz ama böyle bir platformda başka bir cevaba mahal bırakmamak için bunun belirtilmesi gerekirdi.

  • kül  (25.11.15 23:35:40)
soru doğru.
pusula sana dönükse diyor.

hani karşındaki adamın sağı senin solundur gibi.
  • Alt4y  (25.11.15 23:44:31)
pusula isterse kıçıma dönük olsun kuzeyi gösçteren tarafa yüzümü çevirir sağ sol yaparım neyin nerede olduğunu anlarım

  • neira  (25.11.15 23:48:22)
132 saniyemi geri istiyorum.

  • kaledekiyalnizlik  (26.11.15 00:50:44)
soru yanlış demiyorum ama tam açıklama yapılmadığı kanaatindeyim.

  • candoguaydin  (26.11.15 09:05:32)
@kül+1.

ama soru esnetilmedigi sürece ayni cevaba ulasilir. adamin hatasi. ama net olmasi gereken bir yarismada acikli.

o degil de ortaokulun sonunda gerizekali bir ders vardi, trafik diye, sinavinda adam "hangisi daha toplu tasima aracidir" diye soru sormus, daha cok yolcu tasidigindan treni secmistim, ülkemizde otobüs daha yaygin hölölö diyerek otobüsü dogru kabul etmis, ülke bile vermemissiniz itirazlarina ise "ben ne kastettigimi biliyorum, sinifin kalani böyle yapmis" diyerek kabul etmemisti. taban puandim o sinav. gerizekali adamlara soru hazirlatmayacaksin özetle. ne okulda, ne yarismada.
  • aynadakiyabanci  (26.11.15 10:20:50)
abi bildiğin sapıttı artık zaten bu yarışma. soruları hangi kafada yazıyorlar bilmiyorum.

  • yeşil gözlü dev  (27.11.15 23:50:27)