[]

İçkileri neden yıllandırmak yerine laboratuvarda hızlıca üretemiyoruz?

Single malt viskileri araştırırken 12 sene 15 sene 20-25 sene fıçılarda bekletildiklerini okuyorum. İçkiden zerre anlamayan biri olarak soruyorum, aynı kimyasal prosesi laboratuvarda hızlandırmak mümkün değil midir? Atıyorum 15 sene bekletmek yerine 2-3 senede kaliteli single malt hazırlanamaz mı? Olayı nedir, kimyadan ve içkilerden anlayan birisi açıklayabilir mi?
 
hani yerseniz diye şöyle bir alet var.

www.telegraph.co.uk
  • archmage mahmut  (24.11.15 13:50:06) 
soru-nick uyumu.

kimyadan anlamam. ama alkol alan birisi olarak söyleyeyim, bu proses ile üretilen içkilerin maddi ve manevi herhangi bir değeri olmaz.
10 ton elmas çıkarıyorum neden 8 tonunu yakıp sadece 2 tonunu piyasaya sürüyorum? çok süreyim çok kazanayım demez mesela hiçbir elmas madeni.
  • uuth  (24.11.15 13:52:46) 
bir çok içki sadece bir kimyasal değil aynı zamanda yaşayan organizma olduğu için


  • zugas  (24.11.15 14:25:16) 
Mikroorganizmalar yapıyor o alkolü, istenen seviyeye gelmesi de o kadar zamanı buluyor. Bunu hızlandırmanın bir yolu yok, olsa yapılır olurdu zaten.


  • devilred  (24.11.15 14:55:35) 
Aynı bakış açısıyla bir çocuğun büyümesi boşuna zaman kaybı, illa ki hızlandırılabilir?


  • nezaretten taharet  (24.11.15 20:11:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.