Doktora Yapmak

İyi geceler,

Aramaya inandım mamafih tam olarak istediğimi bulamadım.
Mühendislik fakültesi mezunu ve üzerine tezsiz mba yapmış birisiyim. Yüksek lisans sonrasi tecilimin sonuna gelmek üzereyim. Yarin ales'e gireceğim, bir terslik olmazsa da Ocak/Subat gibi doktoraya baslamak niyetindeyim.

Bolum/alan cok fark etmez. oncelikli amac doktora kabuluyle askerlik tecili, ama bakarsiniz bitirebilirim de doktorayi...

Onerileri, gorus ve tavsiyelerinizi paylasabilir misiniz?

not: ayni zamanda ozel sektorde tam zamanli bir iste calisiyorum

simdiden cok tesekkurler ve selamlar

tezsiz yüksek lisansla doktoraya başvurulmuyor diye biliyorum ben de. lisans sonrası doktora programlarına bakılabilir.

  • ron dennis  (21.11.15 22:31:36)
Acem +1 doktora tezli yüksek lisans yapanlar için mümkün artık.

  • buffy de vampir sayılır  (21.11.15 22:31:50)
Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’ne göre doktoraya başvurabilmek için YÖK tarafından belirlenmiş asgari koşullar ALES sınavından eğer lisans mezunu olarak başvuru yapılıyorsa en az 70 puan almış olmak, yüksek lisans mezunu olarak başvuru yapılıyorsa en az 55 puan almak, bunun dışında YDS sınavından 55 puan ya da Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen başka bir yabancı dil sınavından muadili puan almış olmak gerekiyor

diyor ama?
  • notorious brklp  (21.11.15 22:31:59)
Lisans sonrası doktora, bütünleşik doktora oluyor değil mi Ron Dennis? En iyi alternatif bu olabilir... Ya da tezli yüksek lisans düşünebilirsiniz tecil için

  • buffy de vampir sayılır  (21.11.15 22:33:19)
tezsiz mba'e 2012'de baslamistim, dolayisiyla kapsam disi olmam gerekmez mi? yani bence yapabiliyorum doktora?

  • notorious brklp  (21.11.15 22:38:38)
yine böyle bir şey var:
Tezsiz Yüksek Lisans alımlarınında ALES şartının senato kararına bırakılması ile birlikte bugün yayınlanan resmi gazete kararı ile Tezsiz Yüksek Lisans programlarından mezun olacaklara doktora yolu kapanmış oldu. (Geçici madde ile 6.2.2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olacaklar için uygulanmayacaktır.)

ben 2012'de basladim tezsiz yüksek lisansa dolayisiyla beni kapsamiyor olmali
  • notorious brklp  (21.11.15 22:41:59)
tezsize ne zaman kaydolduğuna göre değişiyor doktora yapıp yapamayacağın. 2012 diyorsan yeni çıkan yasa seni etkilemiyor, dolayısıyla yapabiliyorsun.

askerlik tecili için doktora yapılmaz. hele ki bölüm/alan fark etmez diyen insanın hiç bulaşmaması gerekir doktoraya.
  • devilred  (21.11.15 23:01:25 ~ 23:02:07)