Domuz Gribi

Bir ara haber dolanıyordu. 20 milyon aşı gelecek ekim ayında diye, geldi mi bu aşılar? geldiyse halktan kişilerin aşı olma şansı nedir?

aşı olmayın. daha ne olduğu belli değil onların.

bununla ilgili bir yazı vardı, bulabilirsem editlerim.
  • başımıellerimin arasınaalıpdüşündüm  (14.10.09 23:59:43 ~ 15.10.09 00:00:08)
bir de ne kadar ölümcül bu grip tartışma konusu. ntv bilim'in bir sayısında o kadar ölümcül olmadığı yazıyordu. tedavi ile iyileşebilen bir virüsmüş sanırım.

  • okanlash  (15.10.09 00:02:48)
şu anda skyturk'te tartışılıyor.

benim okuduğumda da çok ölümcül olmadığı yazıyordu. bir de riskli gruplara öncelik tanınacak diyor ( yaşlılar, çocuklar falan herhal).

buradaki adam da önemli bir yan etkisinin olmadığı görüldü diyor.
  • başımıellerimin arasınaalıpdüşündüm  (15.10.09 00:07:53 ~ 00:09:29)
amerika'da ogrendigim kadariyla, ki burada risk daha fazla oldugundan insanlar daha cok bilgilendiriliyor bu konuda, bu aya kadar gecen surede domuz gribi normal bildigimiz gripten daha az olume sebep olmus. Bununla birlikte, normal gripte yaptigimiz gibi evde oturup istirahat edersek, bir hafta benzeri bir surede rahatca atlatilabilir. Bu kadar buyutulmesinin sebebi tahminen, normal gripten daha bulasici, biraz daha agir ve igrenc (kusma ve mide bulanmasi) olmasidir. Bize soylendigine gore, su an Amerikan universitelerinde sadece bir kisi domuz gribinden olmus ve onun da onceden kalan belli saglik sorunlari (pre-existent health conditions) varmis. yani o kadar da korkmayi gerektirecek bir virus degildir, insanlar onlem alsin diye korkutuyorlar...

  • rainel  (15.10.09 00:23:25)
belkide ilaç satmak için bile bir strateji olabilir...

  • okanlash  (15.10.09 00:42:03)
yeni yeni bu grip çeşidinin öyle abartıldığı kadar olmadığı söyleniyor. bir yılda normal gripten ölenlerin sayısı kat kat fazla. ilaç satma tuzağı olduğu yönünde kanaatim oluşuyor.

  • hicazkar  (15.10.09 09:06:41)